Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Popularny serwis został zhakowany. Sprawdź, czy nie mają Twoich danych!

2022-01-24 10:51

Wszystko wskazuje na to, że wielu użytkowników popularnego serwisu internetowego mogło stracić swoje dane zapisane na serwisie udostępniającym różne wersje językowe napisów do filmów i seriali. Jeśli z niego korzystaliście warto, żebyście sprawdzili, czy wasze dane są bezpieczne.

Popularny serwis zhakowany – wyciekły dane użytkowników

Właściciele serwisu Opensubtitles.org wystosowali do swoich użytkowników ważną wiadomość z informacją, że ich serwis padł ofiarą ataku hakerów. Serwis ten udostępnia różne wersje językowe napisów do filmów i seriali. W wyniku ataku hakerów dane stracić mogło ponad 7 milionów użytkowników, tym spore grono użytkowników z Polski. Administratorzy serwisu przyznają, że w już w sierpniu 2021 otrzymali wiadomość i żądanie okupu od hakera. Jak się okazało haker złamał hasło SuperAdministratora i uzyskał dostęp do niezabezpieczonego skryptu. Ostatecznie okup zapłacono, jednak dopiero kilka miesięcy później, w tym czasie dane użytkowników i tak wyciekły.

W oficjalnej informacji administracja Opensubtitles.org podaje, że „Strona została stworzona w 2006 roku z niewielką wiedzą na temat bezpieczeństwa” co spowodowało, że serwis był łatwym celem. Serwis zapewnia też, że silne hasła do kont użytkowników (co najmniej 10 znaków z małymi, dużymi literami, cyframi i znakami specjalnymi) powinny zagwarantować użytkownikom bezpieczeństwo. Niestety krótkie, łatwe hasła mogły łatwo zostać złamane i przejęte przez hakerów, którzy mogli uzyskać dostęp do o wiele bardziej wrażliwych danych. Administratorzy serwisu zapewniają też, że numery kart kredytowych użytkowników są bezpieczne – ponieważ były one przechowywane poza ich platformą. Właściciele serwisu zalecają pilną zmianę hasła na opensubtitles.org i opensubtitles.com oraz w innych serwisach – jeśli to samo było używane na kilku różnych stronach. Przepraszają użytkowników za zaistniałą sytuację. Dodają, że to bolesna nauczka – bo pomimo zapłacenia okupu hakerzy i tak zdecydowali się na wykorzystanie skradzionych danych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Strażnik miejski uratował turystę, który spadał z Koziego Wierchu