kontenerowiec

i

Autor: Pixabay.com Kontenerowiec - zdjęcie ilustracyjne

Polski marynarz PORWANY przez piratów! Zespół kryzysowy w MSZ

2021-12-15 15:40

Polak jest wśród marynarzy porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. Jak się dowiadujemy, W Ministerstwie Spraw Zagranicznych powstał zespół kryzysowy. Przedstawiciele resortu prowadzą wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji - przekazał rzecznik.

Polski marynarz jest wśród sześciu osób porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej; uprowadzeni to marynarze z kontenerowca pływającego pod banderą Liberii; jednostka została zaatakowana w poniedziałek.

- MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji – przekazał Łukasz Jasina, rzecznik ministerstwa.

Jak informują media, w MSZ powołano zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z armatorem oraz stroną duńską.

Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej śmigłowiec - podała agencja Reutera. Śmigłowiec podążył za łodzią piratów na pokładzie której znajdowało się sześciu zakładników, jednak musiał zaprzestać operacji doleciawszy do nigeryjskich wód terytorialnych. Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej.

Trwają także rozmowy z rządem Nigerii i innych państw zatoki, do których należą Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon – podało RMF FM. Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Początek remontu Wojska Polskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE