Śnieg, zima, mróz

i

Autor: Pixabay Pogoda. Prognoza długoterminowa na grudzień 2021. Zdj. ilustracyjne.

Jak wyczyścić buty z soli? Te sposoby są NIEZAWODNE!

2021-12-15 14:58

Można śmiało mówić, że zima, choć jeszcze nie w kalendarzu, zawitała u nas na dobre. Pojawił się śnieg, który czasem przynosi nam wiele radości, ale niestety często doprowadza nas do frustracji. Wraz z nim pojawiają się oblodzenia, które są posypywane solą, aby m.in. piesi mogli się swobodnie i bezpiecznie przemieszczać. Pojawia się jednak inny problem: jak później wyczyścić buty z tejże soli?

Właśnie zimą problemem okazuje się sól na obuwiu, która tworzy nieestetyczne białe zacieki. Próbując je usunąć, można skorzystać z różnego rodzaju domowych sposobów. Okazuje się, że duże znaczenie ma tutaj rodzaj materiału, z którego wykonane jest obuwie – zamsz czy skóra wymagają specjalnego, dość delikatnego traktowania. Jak w takim razie wyczyścić buty z soli? Mamy kilka opcji. 

Jak usunąć sól z butów? Najlepsze sposoby

Warto "wyprzedzić" fakty i zadbać o obuwie tuż przed wyjściem na dwór. Odpowiednio zaimpregnowane zamszowe buty nie będą tak podatne na sól i błoto pośniegowe. Jak wybrać najlepszy impregnat? Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki do pielęgnacji obuwia. Co ważne, buty z różnego tworzywa muszą być powleczone różnymi impregnatami, nie można użyć jednego środka do impregnacji zamszowych kozaków, skórzanych trzewików czy botków z eko skóry. Impregnacja zdecydowanie pomaga w walce z zaciekami z soli. 

Co jeśli jednak zapomnimy o powyższym sposobie? Wtedy z pomocą może nam przyjść... skórka od chleba! To jeden z domowych sposobów na usunięcie soli z obuwia. Jak to zrobić? Wewnętrzną stroną skórki od chleba – najlepiej lekko czerstwego –pocieramy ślady soli widoczne na butach. Chleb dzięki właściwościom adsorpcyjnym wchłania sól i pozwala na usunięcie jej z obuwia.

Bezpieczną opcją będzie także wyczyścić buty miękką szczotką. Następnie plamy z soli przecieramy wilgotną bawełnianą ściereczką i zostawiamy do wyschnięcia - taki zabieg powinien pomóc. Później warto wetrzeć w buty odpowiedni preparat pielęgnujący. Jeśli jednak plamy są bardziej uciążliwe, ściereczkę można namoczyć... mlekiem, octem lub sokiem z cytryny. Trzeba być jednak ostrożnym, aby nie uszkodzić przy tym zabarwienia buta. 

Kolejny uniwersalny i łatwy sposób na usunięcie soli z butów, to użycie płynu do mycia naczyń z wodą. Jak go przygotować? W szklance wody rozpuszczamy około 10 kropli płynu do mycia naczyń i całość dokładanie mieszamy. Następnie moczymy w nim ściereczkę lub gąbkę i za jej pomocą delikatnie usuwamy plamy z obuwia. Do usunięcia soli z butów można użyć także roztworu z ½ szklanki ciepłej wody i dwóch łyżek wody utlenionej. Po dokładnym wymieszaniu, w roztworze zanurzamy wacik, patyczek kosmetyczny lub róg czystej ściereczki i delikatnie pocieramy nim po plamie z soli.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

QUIZ. Nie da rady bez czekolady! Rozpoznaj czekoladowe hity i zostań czekoladowym mistrzem!

Pytanie 1 z 22
Delikatne pianki w polewie czekoladowej to:
Super Raport 15.12 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica oraz Radosław Fogiel - PiS) Sedno Sprawy: prof. Krzyztof Pyrć