Polski Krajowy Plan Odbudowy: Jest akceptacja państ członkowskich UE

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polski Krajowy Plan Odbudowy: Jest akceptacja państ członkowskich UE

Polski Krajowy Plan Odbudowy: Jest akceptacja państw członkowskich UE

2022-06-17 15:28

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy. Spór o te kwestię trwał kilka miesięcy. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. To właśnie od niej zależy wypłacenie pieniędzy Polsce. Kiedy fundusze trafią do kraju?

Polski KPO zatwierdzony

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy – przekazało źródło unijne. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Z naszych źródeł wynika, że Holandia wstrzymała się od głosu. Belgia, Szwecja, Dania i Holandia złożyły deklaracje w sprawie konieczności dokładnej oceny wypełnienia przez Polskę zobowiązań dotyczących tzw. kamieni milowych związanych ze zmianami w systemie sądowniczym.

Czytaj także: KE zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy. Kiedy pieniądze trafią do Polski?

1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF).

RRF został stworzony, żeby przyczynić się do odbudowy gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki.

Kiedy pieniądze trafią do Polski?

Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. Prawdopodobnie stanie się to po wakacjach, ponieważ KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku.

Pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO ma zostać złożony przez Polskę "w drugiej połowie tego roku". Póki co nie podano konkretnej daty.