Pogoda na wiosnę 2022. IMGW wydał prognozę na najbliższe miesiące. Kwiecień nas zaskoczy!

2022-02-11 11:33

IMGW wydał długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na wiosnę 2022. Synoptycy przewidują, że kwiecień będzie cieplejszy niż w ostatnich trzydziestu latach! A co czeka nas w marcu? Jak zapowiadają się najbliższe miesiące w pogodzie? Szczegóły znajdziecie w tym artykule!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na wiosnę 2022. Prognozują, że we marcu zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i suma opadów atmosferycznych będzie mieścić się w zakresie normy, ale na co warto zwrócić uwagę to to, że szczególnie ciepło będzie już w kwietniu. Według IMGW będzie to najcieplejszy kwiecień od 30 lat! A suma opadów atmosferycznych będzie mieścić się w normie. Także, już niedługo będziemy mogli poczuć prawdziwą wiosnę i odetchnąć od mrozów i śniegu! A co później? Jak zapowiada się pogoda maju i w czerwcu? Jak czytać długoterminową eksperymentalną prognozę pogody? Szczegóły poniżej!

CZYTAJ TAKŻE: Spacery na receptę - wypisują je lekarze z tego kraju

Pogoda na wiosnę 2022. Marzec 2022

Według długoterminowej pogody IMGW w marcu na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Cieplej może być jedynie w województwie podlaskim. Co z opadami? Pod tym względem marzec nas nie zaskoczy. Opady powinny mieścić się w zakresie normy.

Pogoda na wiosnę 2022. Kwiecień 2022

IMGW przewiduje, że kwiecień będzie najcieplejszy od 30 lat. Jak czytamy średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co z opadami? Pod tym względem kwiecień nie będzie różnił się od tych, które pamiętamy: miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

- Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C – czytamy w prognozie.

Pogoda na wiosnę 2022. Maj 2022

Maj nie zaskoczy nas niczym nowym. IMGW podaje, że w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy. Tegoroczny maj może być jednak bardziej deszczowy niż zwykle: miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północnym zachodzie możliwa suma opadów w normie.

Pogoda na wiosnę 2022. Czerwiec 2022

Podobnie jak maj, czerwiec również nas nie zaskoczy. IMGW nie przewiduje nadzwyczajnych upałów, ponieważ średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy. W czerwcu możemy spodziewać się większej ilości opadów. Jedynie w zachodniej części Polski tych najprawdopodobniej będzie mniej.

Pogoda na wiosnę 2022. Jak interpretować prognozę?

W prognozie długoterminowej na jesień 2021 IMGW używa pojęć: powyżej normy, poniżej normy oraz w normie. Jak czytamy w opisie na stronie IMGW – PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy przyjmowanej za okres 1991-2020.

IMGW tłumaczy, że przewidywana średnia temperatura bądź suma opadów powyżej normy, może oznaczać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Gdy mowa o średniej temperaturze lub sumie opadów poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy. Gdy średnia suma opadów lub temperatura będzie w normie, to wtedy możemy zakładać, że taki miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Puchatek szuka nowego domu