Zmiana ważności certyfikatów covidowych! Jest ogłoszenie rządu!

i

Autor: pexels Zmiana ważności certyfikatów covidowych! Jest ogłoszenie rządu!

Certyfikaty covidowe będą ważne KRÓCEJ! Jest ogłoszenie rządu!

2021-12-22 12:49

Certyfikaty covidowe zmienią swoją ważność. Taką informację ogłosił w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Czytajcie dalej w naszym materiale.

Zmiana ważności certyfikatów covidowych! Jest ogłoszenie rządu!

Temat zmiany ważności certyfikatów covidowych pojawił się już jakiś czas temu. W miniony wtorek Komisja Europejska podała we wtorek, że przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na Covid-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny dużo krócej. Teraz taka informacja została również przekazana przez rzecznika MZ. Jak podał Wojciech Andrusiewicz:

Rozporządzenie KE z wczoraj mówi o ważności certyfikatów covidowych, od 1 lutego, w okresie 9 miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne 9 miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy - powiedział Andrusiewicz.

Drogo na wrocławskim jarmarku.

Rzecznik MZ zaznaczył, że wszystkie wcześniejsze certyfikaty też będą ważne 9 miesięcy.

Komisja Europejska podała we wtorek, że przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na Covid-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) "do celów podróży wewnątrz UE", a nie, jak obecnie, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca.

Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Rzecznik MZ był też pytany przez dziennikarzy o ewentualne kolejne obostrzenia. Jak przyznał, zastanawianie się nad obostrzeniami cały czas trwa. "Ten szczyt czwartej fali w zakresie zgonów na pewno skłania też do przemyśleń tego, co w najbliższych tygodniach. Te analizy trwają" - stwierdził dodając, że codziennie odbywają się spotkania zespołu kryzysowego. "Dyskutujemy możliwe dalsze kroki w zakresie walki z omikronem" - zapewnił.

Koronawirus Polska: 22.12.2021. Rekord zgonów czwartej fali

W środę, 22 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 18 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Niestety padł też rekord zgonów czwartej fali pandemii. Według danych resortu zmarło aż 775 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 247 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 528 osób. Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, spośród wszystkich zgonów aż 73 proc. dotyczy osób niezaszczepionych. Wśród osób w pełni zaszczepionych, które nie poradziły sobie z chorobą 70 proc. to dotknięci wielochorobowością. Blisko 83 proc. zmarłych to osoby powyżej 65. roku życia. Średnia zmarłych to ponad 75 lat.