Pielgrzymka do Piekar Śląskich. Przez COVID-19 udział weźmie tylko 10 tysięcy osób!

i

Autor: Mat. prasowe Pielgrzymka do Piekar Śląskich. Przez COVID-19 udział weźmie "tylko" 10 tysięcy osób!

Pielgrzymki w pandemii. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu osób?

2021-05-19 11:09

Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii. Zgodnie z nimi 300 to maksymalna liczba pątników w pielgrzymce. Co z osobami zaszczepionymi?

Premier Mateusz Morawiecki zarejestrował się na szczepienie

Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii.

Spis treści

  1. Pielgrzymki w pandemii: Co zalecił GIS?
  2. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu osób?
  3. Koronawirus na pielgrzymce?

Według GIS, rekomendacje mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pątnikom i wszystkim postronnym na szlaku pielgrzymki, ale też pomogą zadbać o logistykę wydarzenia z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego.

Pielgrzymki w pandemii: Co zalecił GIS?

Podkreślono, że w pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem, niemieszkające z osobą w izolacji w warunkach domowych i takie, które nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przed pielgrzymką.

„Nie rekomenduje się wykonywania obligatoryjnych testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 wśród wszystkich osób chcących wziąć udział w pielgrzymce. Testy co do zasady wykonywane są wśród osób wykazujących objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem lub osób mających kontakt z osobą chorą(…)”

- czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Majowa pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich ograniczona do 10 tys. osób

Organizator pielgrzymki powinien zgłosić do właściwego urzędu wojewódzkiego informacje o dacie, liczbie uczestników i o trasie pielgrzymki nie później niż na 30 dni przed planowanym wymarszem. GIS zaleca też, aby grupy pielgrzymów w miarę możliwości się nie mieszały. Mówiąc o zakwaterowaniu, zalecono zapewnienie pątnikom noclegów w namiotach lub pokojach jednoosobowych. Zaznaczono również, że należy zapewnić odpowiednie warunki higieniczne uczestnikom pielgrzymki, wspomniano także o wyłożonych jednorazowymi workami koszach na odpady.

Zaszczepieni nie wliczają się do limitu osób?

Maksymalna liczba pątników w pielgrzymce ma wynosić 300 osób. Nie wlicza się w to osób w pełni zaszczepionych.

Pątnicy powinni posiadać środki ochrony osobistej, w tym maseczki, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni. W przypadku, gdy uczestnikowi pielgrzymki zabraknie ww. środków, Organizator jest zobowiązany do ich zapewnienia.

„Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), kosze na odpady wyłożone jednorazowymi workami itp. po to, aby zapewnić możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania).” 

- podaje GIS.

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciw COVID-19?

Pątnicy są zobowiązani także do zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zalecono też, aby każdemu pielgrzymowi przynajmniej raz dziennie mierzyć temperaturę.

Koronawirus na pielgrzymce?

Zaznaczono, że w razie potwierdzenia przypadku zakażenia „wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej”.

Jeśli przewidywane jest sprawowanie Mszy Świętej w kościołach na trasie pielgrzymki, uczestnicy powinni realizować obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegać dystansu społecznego i obowiązujących limitów uczestników Mszy Świętej w kościołach, stosownie do aktualnie obowiązujących przepisów prawa.