Oszuści podszywają się pod słynnych youtuberów! Jak ich rozpoznać?

2022-08-04 10:56
Oszuści podszywają sie pod słynnych youtuberów
Autor: Canva

Nie raz pisaliśmy o oszustach podszywających się pod przedstawicieli banków, policjantów. Normą są też osoby, które wyłudzające poufne informacje i pieniądze na portalach społecznościowych jak Facebook czy Instagram. Teraz przyszedł czas na oszustów z YouTube'a, jak działają i jak nie dać się oszukać? Zapraszamy do artykułu.

Oszustwa na YouTube. Wysyp fałszywych influencerów

Sam problem z podszywaniem się pod popularnych influencerów pojawił się już jakiś czas temu i został nagłośniony przez youtuberów. Oszuści podszywali się pod znanych twórców w sekcjach komentarzy, proponując np. najnowszy model telefonu za darmo dla pierwszej osoby, która kliknie w podany link i wypełni swoje dane. Wiele osób skuszonych taką okazją przekazało swoje dane oszustom. Rozdawanie sprzętu, który akurat jest recenzowany przez influencera nie jest rzeczą niespotykaną. Niektórzy youtuberzy rzeczywiście rozdają czasem różne produkty za darmo losowym użytkownikom oglądającym ich relacje. Dlatego trudno jest wyczuć czy zamieszczony komentarz jest prawdziwy, czy nie.

Ponieważ w tego typu akcjach liczy się czas reakcji niewiele osób poświęca czas na zweryfikowanie czy konto użytkownika, który zamieścił wpis jest prawdziwe. Pomimo nagłośnienia problem nie zniknął. Na kanałach z recenzjami najnowszych telefonów, czy innego sprzętu nadal w komentarzach YouTube'ie znaleźć można wpisy rzekomo pochodzące od słynnych influencerów, którzy proponują darmowy sprzęt. Często też zachęcają oni do skontaktowania się z nimi przez inne komunikatory np. Telegram.

  • Jak rozpoznać oszusta na YouTube?

Nie jest to wcale takie proste, ale zawsze warto zachować ostrożność i zwrócić uwagę na jeden mały detal. Jeśli pod losowym materiałem na YouTube'ie odzywa się do ciebie internetowy influencer, oferując darmowy telefon, jeśli tylko napiszesz do niego na Telegramie, to prawdopodobnie rozmawiasz z oszustem. Zanim zdecydujesz się na kontakt z taką osobą warto zwrócić uwagę na to czy przy awatarze tej osoby znajduje się znaczek oznaczający, że dane konto tego użytkownika zostało zweryfikowane przez platformę jako prawdziwe. Taki znaczek w formie „v” czy też „ptaszka” przy awatarze to coś, co każdy dbający o swoją wiarygodność Youtuber posiada. I to właśnie ten prosty symbol zazwyczaj pozwala szybko zweryfikować, czy rozmawia z nami oszust.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze