Koronawirus Lubelskie 29.11. Nowe dane o COVID-19 w Polsce

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/InfoTimisoara Ogłoszone we wtorek obostrzenia to jeszcze nie koniec. W planach kolejne restrykcje! Jest jeden warunek

Ogłoszone we wtorek obostrzenia to jeszcze nie koniec. W planach kolejne restrykcje! Jest jeden warunek

2021-12-08 13:45

W miniony wtorek ministerstwo zdrowia ogłosiło nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od 15 grudnia. Restrykcje mogą jednak okazać się niewystarczające. Jak podaje "Onet", rząd ma już plan na kolejne obostrzenia. Te mają mocno dotknąć osoby niezaszczepione.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia [LISTA]

Przypomnijmy, we wtorek, 7 grudnia minister i wiceminister zdrowia ogłosili pakiet nowych obostrzeń w Polsce w związku z pandemią koronawirusa. Ten ma obowiązywać od 15 grudnia. Nowe obostrzenia to m.in. zmniejszenie limitów z 50 proc. na 30 proc. obłożenia obiektu, zamknięcie klubów oraz dyskotek, wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla osób podróżujących spoza strefy Schengen. Wraca też nauka zdalna (od 20 grudnia do 9 stycznia). Rząd planuje też wprowadzić obowiązkowe szczepienia m.in. dla medyków czy służb. Dodatkowo pracodawca będzie mógł sprawdzać pracowników testami na koronawirusa.

Choinka miejska rozświetliła plac przed szczecińskim magistratem

Będą dodatkowe restrykcje? Rząd ma już plan

Ogłoszone obostrzenia mogą jednak nie wystarczyć. Czwarta fala pandemii rozkręciła się na dobre. W środę, 8 grudnia odnotowano ponad 28 tysięcy zakażeń. Zmarło też prawie 600 osób - najwięcej w IV fali. Jak podaje Onet, rząd ma już przygotowany plan na dodatkowe restrykcje. Mogą one zostać wprowadzone, jeśli obecne nie będę wystarczające. Dodatkowe obostrzenia mają głównie uderzyć w osoby niezaszczepione. O jakich mowa?

Według doniesień Onetu kolejne restrykcje mają "w praktyce odizolować osoby niezaszczepione, uniemożliwiając im m.in. pójście do kościołów, restauracji, kin, na koncert czy stadion sportowych". W jakich sposób będzie to egzekwowane? Tu wkraczają paszporty covidowe, o których mówi się już od dłuższego czasu. W rządzie mają trwać już prace legislacyjne w ich sprawie. Paszporty covidowe mogłyby zostać wdrożone w pierwszej połowie 2022 roku. Bez nich osoby niezaszczepione nie będą mogły wejść do miejsc publicznych lub będą mieć do nich znacznie ograniczony dostęp do usług, takich jak kościoły, transport publiczny, restauracje.

Sonda
Czy pracodawca powinien wysłać na bezpłatny urlop pracownika bez szczepienia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE