Czwarta fala pandemii i NOWE OBOSTRZENIA. Rząd ma już GOTOWY plan. Restrykcje w tym tygodniu?!

i

Autor: Pixaby NOWE obostrzenia od 15 grudnia. Obniżenie limitów. Będzie weryfikacja paszportów covidowych! Co się zmienia? [LISTA]

NOWE obostrzenia od 15 grudnia. Są mocne restrykcje. Będzie weryfikacja certyfikatów covidowych! Co się zmienia? [LISTA]

2021-12-15 7:30

Nowe obostrzenia w Polsce od 15 grudnia. Minister i wiceminister zdrowia przedstawili konkrety podczas wtorkowej konferencji prasowej. Co się zmieni? Jakie nowe obostrzenia zostaną wprowadzone? Będzie m.in. weryfikacja certyfikatów covidowych. Co jeszcze? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Nowe obostrzenia w Polsce od 15 grudnia. Jakie restrykcje?
  2. Minister ogłosił nowe obostrzenia w Polsce od 15 grudnia. Co się zmienia?
  3. Nowe obostrzenia od 15 grudnia [LISTA]

Nowe obostrzenia w Polsce od 15 grudnia. Jakie restrykcje?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Polsce nie wygląda najlepiej. W kraju notuje się po kilkanaście zakażeń COVID-19 dziennie. We wtorek 14 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 460 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło 537 osób.  Zagrożeniem jest również nowy wariant koronawirusa Omikron. Przedstawiciele rządu już wcześniej wspominali, że konieczne będzie zaostrzenie restrykcji. Teraz zdecydowali się na ten krok. Nowe obostrzenia zostały ogłoszone we wtorek, 7 grudnia podczas konferencji prasowej, a część z nich będzie obowiązywać już od środy 15 grudnia. Co się zmieni?

Minister zdrowia już na początku przekazał, że nowe obostrzenia obejmują trzy obszary: pierwszy to ustawa dająca możliwość sprawdzenia pracowników testami na COVID; druga - obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup; trzecia - zaostrzenie restrykcji.

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w projekcie ustawy zagwarantowane będą darmowe testy dla obywateli.

W Polsce zostaną wprowadzone obowiązkowe szczepienia. Od 1 marca obowiązek zaszczepienia obowiązywać ma medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA w Polsce. Lekarze i mundurowi muszą się zaszczepić. Kto jeszcze?

Minister ogłosił nowe obostrzenia w Polsce od 15 grudnia. Co się zmienia?

Minister i wiceminister zdrowia przedstawili szereg dodatkowych obostrzeń. Jednym z najważniejszych z nich jest powrót NAUKI ZDALNEJ od 20 grudnia. Dzieci do szkół powrócą najwcześniej 9 stycznia. Wszystko zależy jednak od sytuacji pandemicznej w Polsce. Jeśli ta się nie poprawi nauka zdalna może zostać przedłużona.

Znacznie zmniejszą się też limity w kinach, restauracjach czy siłowniach. Rząd zdecydował o obniżeniu z 50 proc. do 30 proc. obłożenia danego obiektu. Przekroczenie limitów jest możliwe, jeśli przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje paszporty covidowe.

- Jeśli ten limit ma być w jakikolwiek sposób przekroczony, organizator musi weryfikować certyfikaty covidowe - powiedział minister zdrowia.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia [LISTA]

  • nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich (obowiązuje od 20 grudnia do 9 stycznia),
  • zmniejszenie limitów - z 50 proc. na 30 proc. obłożenia (kina, teatry, hotele, restauracje, obiekty sportowe i sakralne),
  • zakaz konsumpcji w kinach,
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osoby, u której potwierdzono koronawirusa (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • zamknięcie dyskotek, klubów oraz obiektów udostępniających miejsce do tańczenia,
  • osoby przylatujące spoza strefy Schengen, które będą zobowiązane do wykonania testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej,
  • w noc Sylwestrową ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do max. 100 osób (obowiązują też pozostałe limity).

Wcześniej informowano także o zmniejszenie limitu miejsc w komunikacji miejskiej. Rząd wycofał się z tych restrykcji. Uznano, że nie ma możliwości kontroli obłożenia środków transportu publicznego.

Pasażerowie podróżują jak sardynki w puszce. Horror na kolei
Sonda
Czy jesteś za obowiązkowymi obostrzeniami wśród niezaszczepionych?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!