szczepienia na covid

i

Autor: pixabay

Od dzisiaj szczepienia osób w wieku 12-15. Jak rejestrować na szczepienie?

2021-06-07 8:20

Od dzisiaj szczepienia osób w wieku 12-15 lat. Jak rejestrować na szczepienie? Na młode osoby czekać będą e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Szczepienia będą odbywać się najbliższych tygodniach w punktach szczepień, a od września także w szkołach. W czerwcu odbędzie się w szkołach akcja informacyjna na ich temat.

Młodzież w wieku 12-15 lat może szczepić się na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, czyli w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat. Jak zarejestrować siebie, albo swoje dziecko na szczepienie? Czy trzeba mieć pisemne pozwolenie od rodziców?

CZYTAJ TAKŻE: Szczepienia przeciw COVID-19 dla nastolatków. Czy trzeba mieć zgodę rodziców? Nowy formularz [ZASADY]

Szczepienia 12-15 latków. Jak rejestrować na szczepienie?

Nastolatka na szczepienia można zarejestrować od dzisiaj  przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.

Jak możemy przeczytać na w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby się zakwalifikować na szczepienie, trzeba wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy osoba może być zaszczepiona tego dnia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym lub rodzicem. Co ważne rodzic, na końcu kwestionariusza musi się podpisać.

Szczepienia dla osób w wieku 12-15 lat odbywają się na tych samych zasadach, co dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Podczas szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat będzie konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo, jak w przypadku dzieci starszych. To oni muszą też wyrazić zgodę na szczepienie.

- Nie przewidujemy żadnych zmian, ani trudności, ponieważ już przetrenowaliśmy, mówiąc kolokwialnie, zapisy osób niepełnoletnich w ostatnich tygodniach, kiedy to młodzież w wieku 16-18 lat mogła się rejestrować i szczepić" – komentował szef KPRM.

Raport z Opalenicy. Pierwszy taki trening Paulo Sousy

Szczepienia 12-15 latków. We wrześniu w szkołach

Jak podaje PAP z informacji przekazanych przez KPRM wynika, że w czerwcu w szkołach będzie odbywać się akcja informacyjna na temat szczepień. Między 6 a 10 września zbierane będą formularze medyczne w szkołach. Szczepienia w szkołach mają odbyć się 13-17 września. Jak czytamy na stronie resortu edukacji i nauki, szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

- Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek - informuje MEiN