Czy potrzebna jest zgoda rodzica na szczepienie przeciw COVID-19?

i

Autor: Pixabay Bydgoszcz: Szczepienie na koronawirusa bez kolejek i rejestracji! Znamy szczegóły

Szczepienia przeciw COVID-19 dla nastolatków. Czy trzeba mieć zgodę rodziców? Nowy formularz [ZASADY]

2021-05-14 11:11

Do 10 maja wszyscy pełnoletni mieszkańcy Polski otrzymali skierowania na szczepienie przeciw COVID-19. Teraz premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wkrótce takie skierowania otrzymają również 16- i 17-latkowie. Czy trzeba mieć zgodę rodziców na szczepienie? Jak będzie wyglądała procedura szczepień nastolatków? Dziś podpisane zostanie rozporządzenie w tej sprawie.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla 16- i 17-latków

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że już niedługo na szczepienie przeciw COVID-19 będą mogli zapisywać się 16- i 17-latkowie. Do 10 maja skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 zostały wystawione dla wszystkich Polaków powyżej 18-tego roku życia. Kiedy na szczepienie przeciw COVID-19 zapiszą się młodsze roczniki?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że taka możliwość będzie już od 17 maja. Dodał również, że dopracowywane są jeszcze pewne szczegóły formalne, ponieważ "bardzo ważne jest, żeby od strony zgody opiekunów i innych tego typu formalnych rzeczy, proces był zaprojektowany prawidłowo".

Czy trzeba mieć zgodę rodziców na szczepienie przeciw COVID-19?

Minister Niedzielski zdradził, że według opinii prawnej, nastolatek musi mieć zgodę rodzica na szczepienie. Dodał również, że obecność rodzica w punkcie szczepień nie jest konieczna. Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podpisanie rozporządzenia umożliwiającego rejestrację nastolatków na szczepienie. Formularz, który ukaże się w niedzielę będzie zawierał dodatkowy element w postaci zgody rodziców nieletniego na szczepienie przeciw COVID-19. 

Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy u danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności, należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie - podał resort.

Warto ściągnąć formularz wcześniej ze strony internetowej (dostępny będzie od niedzieli) i wypełnić go w domu. Formularz można też wypełnić na miejscu, ale wtedy niezbędna jest obecność opiekuna, który podpisze zgodę na podanie szczepienia. 

16- i 17-latkowie będą szczepieni preparatem BioNTech/Pfizer. To jedyna szczepionka dopuszczona do stosowania u osób powyżej 16-tego roku życia.

Raport z anteny 12.05, godz.10