OBOWIĄZKOWE szkolenia wojskowe w szkołach! Każdy absolwent musi umieć strzelać

2022-03-29 8:57
Uczniowie przejdą obowiązkowe szkolenia wojskowe. Lekcje PO to za mało
Autor: Pixabay

W każdym województwie powinny powstać Centra Szkoleń Proobronnych – mówi "DGP" Marcin Ociepa, wiceminister obrony. Centra według dziennika mają być rozwijane w celu zastąpienia powszechnej służby wojskowej. Przede wszystkim planem resortu obrony jest to, że każdy absolwent szkoły średniej ma umieć strzelać z broni krótkiej i długiej.

Każdy absolwent szkoły średniej ma umieć strzelać z broni krótkiej i długiej – taki jest plan resortu obrony - donosi we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety zamiast powszechnego poboru Ministerstwo Obrony Narodowej chce rozwijać, szczególnie u młodych, umiejętności wojskowe. - W każdym województwie powinny powstać Centra Szkoleń Proobronnych – mówi "DGP" Marcin Ociepa, wiceminister obrony. Zastrzega, że na razie to pomysł, który musi być uzgodniony politycznie. Centra miałyby być otwarte dla szkół i organizacji pozarządowych, a finansowane z budżetu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Jutro w tej sprawie mają się odbyć konsultacje.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński żołnierz ma nietypową prośbę do Kaczyńskiego: „Panie Jareczku kochany”. To nagranie podbija sieć! [WIDEO 18+]

Uczniowie przejdą obowiązkowe szkolenia wojskowe. Lekcje PO to za mało

- Ponadto, jak zapewnia minister, w czasie lekcji przysposobienia obronnego (ich powrót od września do szkół średnich został już zapowiedziany przez ministra edukacji) wszyscy uczniowie mają przejść szkolenie strzeleckie, pełnoletni – z użyciem broni bojowej. Oprócz centrów szkoleniowych rząd chce również przyspieszyć z budową strzelnic. Do tej pory – w ramach ogłoszonego jeszcze przez Antoniego Macierewicza programu „Strzelnica w powiecie” powstało ich zaledwie 48 (powiatów jest ponad 300), głównie wirtualnych - pisze dziennik.

- Być może trzeba będzie zwiększyć dofinansowanie po stronie państwa – wskazuje Marcin Ociepa. Jak dodaje gazeta, pomysły na upowszechnienie szkolenia wojskowego pojawiają się po różnych stronach politycznej sceny. Ostatnio Bartłomiej Sienkiewicz z KO proponował, by po ukończeniu 18. roku życia każdy mężczyzna obowiązkowo, a kobieta ochotniczo, przechodzili miesięczne szkolenie wojskowe. Propozycje wpisują się w plany powiększenia armii. Łącznie z WOT miałaby ona liczyć 300 tys. żołnierzy. Ale ani PiS, ani KO nie myślą o przywróceniu powszechnej służby wojskowej.

Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)
Sonda
Czy wojna w Ukrainie zakończy się w maju?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze