szkoła

i

Autor: Pixabay.com

NOWY PRZEDMIOT w szkole od 2022 r. Wiceminister edukacji podjął decyzję!

2021-05-21 9:58

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski zapowiedział, że od przyszłego roku szkolnego w szkołach średnich prawdopodobnie pojawi się dodatkowy przedmiot. Już od 1 września 2022 r. obok dotychczasowej historii, uczniowie będą przychodzić na nowe lekcje. Jakie dokładnie? Przeczytajcie poniżej.

Historia Polski XX i XXI wieku. Na pomysł wprowadzenia takiego przedmiotu wpadł już Jarosław Kaczyński podczas przedstawiania programu Polskiego Ładu. Teraz, potwierdził go wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta". Historia Polski XX i XXI miałaby funkcjonować w szkołach średnich jako odrębny przedmiot szkolny obok pozostałych. 

 - Chcemy po prostu skupić się w ramach odrębnego przedmiotu; najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje - powiedział Rzymkowski. - Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani. 

Historia Polski XX i XXI w. Od kiedy w szkołach?

Tomasz Rzymkowski zapowiedział, że nowy przedmiot - historia Polski XX i XXI wieku pojawi się wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych prawdopodobnie od 1 września 2022 roku. Skąd taki pomysł? Czy w szkołach ponadpodstawowych rzeczywiście taki przedmiot jest niezbędny? Wiceminister uważa, że nauczyciele aktualnie nie są w stanie zrealizować zagadnień związanych z historią Polski na lekcjach historii powszechnej. 

- Tej wiedzy niestety w szkole nie mogą się dowiedzieć z racji obiektywnych - brakuje czasu (...). Często historia kończy się na 1 września 1939 r., nawet często nie dochodzą do 17 września - zaznaczył wiceminister. 

Historia Polski XX i XXI w. Pomysł popiera minister edukacji Przemysław Czarnek

Minister edukacji Przemysław Czarnek mówił we wtorek w Radiu Wrocław, że uczniowie w ramach historii najnowszej będą uczyć się o wszystkich wydarzeniach, które mają niezwykłe znaczenie dla losów państwa polskiego.

- Wejście Polski do Unii Europejskiej, Traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny, bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym, który nie przestrzega własnych ram prawnych. I to widzimy dokładnie. Również o tym się będą uczyć uczniowie, bo muszą poznać sytuację w której jesteśmy - powiedział. - Co więcej,  daliśmy wiele Europie jako Polacy, w wielu miejscach. Słaba jest wiedza na ten temat, wydaje się, że powinna ona być zdecydowanie większa, po to, żebyśmy się czuli dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Nie będziemy się czuć dumni, jeżeli nie będziemy znać własnej historii. 

Raport z Anteny 20.05

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?