Wiceminister klimatu mówi, że na opał można zbierać gałęzie w lesie. Program Chrust plus HITEM internetu!

i

Autor: pixabay.com/ screen: twitter.com/CsbMark Wiceminister klimatu mówi, że na opał można zbierać gałęzie w lesie. Program "Chrust plus" HITEM internetu!

Nowy pomysł rządu: "chrust plus" to już hit. Internauci nie mają litości [MEMY]

2022-06-03 9:50

Nie milkną echa czwartkowej wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki, który zaproponował Polakom zbieranie chrustu w lesie na opał w związku z ciągłym wzrostem cen za energię i materiałów do palenia. "Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi na opał" - wyjaśnił. Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste, a głos w sprawie zabrały już Lasy Państwowe.

26 maja Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podał wytyczne, które mają wspierać możliwość nabywania przez odbiorców indywidulanych surowca drzewnego do celów opałowych. Była to odpowiedź na wciąż rosnące ceny węgla, gazu i energii elektrycznej. Podstawowa zmiana dotyczyła tego, że pierwszeństwo w kupowaniu chrustu mają mieć mieszkańcy społeczności lokalnych. Chodziło o to, aby wspomóc ludzi mieszkających na wsiach i w małych miasteczkach a nie dawać zarobić firmom skupującym chrust i odsprzedającym go po wyższych cenach.  

Jak się okazuje, wiceminster klimatu i środowiska Edward Siarka poszedł jeszcze krok dalej. Odnosząc się do wciąż wysokich cen materiałów opałowych przypomniał, że gałęzie można zbierać samemu.

- Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać, by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne - mówił wiceszef tego resortu w komunikacie z 26 maja.

Internauci nie pozostawiają na wiceministrze środowiska i klimatu suchej nitki i już tworzą memy z chrustem.

ZOBACZCIE PONIŻEJ W GALERII MEMY:

"Chrust plus" hitem internetu. Lasy Państwowe odpowiadają

W internecie pojawiło się sporo komentarzy w związku z przypomnieniem tej odważnej wypowiedzi. Pojawiają się nawet memy i śmieszne obrazki, na których widzimy zwykłych ludzi z gałęziami na plecach. Lasy Państwowe również nie pozostały bierne. Jak przypominają na swoim Twitterze zbieranie gałęzi w lesie wymaga specjalnego zezwolenia Lasów Państwowych. "Kara grozi nawet za 'kradzież' gałęzi na ognisko" - podkreślono.

Nie da się ukryć, że wzrost cen drewna - w 2021 r. w skrajnych przypadkach było to nawet 200-300 proc. "Pewnej grupie puchną portfele" - czytamy.

Niewątpliwym pozostaje fakt, że zbieranie chrustu "na własną rękę" nie jest legalne, jeżeli nie mamy na to odpowiedniej zgody i nie pomoże w uzupełnieniu jego braków, które niewątpliwie są rezultatem wojny w Ukrainie.

Jak udało się ustalić portalowi naTemat.pl, po nagłośnieniu tematu o zbieraniu chrustu w lesie, część Polaków może chcieć z takiego rozwiązania skorzystać. W lokalnych nadleśnictwach pojawiły się już pierwsze telefony z zapytaniami w tej sprawie. 

To niejedyny dziwaczny pomysł rządzących. Posłuchaj jakie mają plany na obniżenie ceny paliw!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Listen to "Pomysły na obniżenie cen paliw" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE