Niesamowite zjawisko na niebie! Sceny jak z serialu Stranger Things [ZDJĘCIA]

i

Autor: canva/ screen: www.facebook.com/Meteoh24/posts Niesamowite zjawisko na niebie! Sceny jak z serialu Stranger Things [ZDJĘCIA]

Niesamowite zjawisko na niebie! Sceny jak z serialu Stranger Things [ZDJĘCIA]

2022-06-02 12:43

Piękne i niesamowite zjawisko pokolorowało niebo na czerwono - tak w skrócie można opisać to, co niedawno wydarzyło się na granicy francusko-włoskiej z masywu Mount Blanc. Widowisko to, nazywane sprite, występuje bardzo rzadko, a wyglądem przypomina sceny z serialu Stranger Things. Zobaczcie poniżej, dlaczego powstaje i jak się przedstawia na zdjęciach.

To rzadko spotykane zjawisko atmosferyczne zostało zauważone 28 maja z masywu Mount Blanc na granicy włosko-francuskiej. Ten niesamowity widok zwany jest spritem. W wolnym tłumaczeniu oznacza to duszka, chochlika, krasnoludka, gnoma. Tak jak sprity same w sobie są odkryte i coraz bardziej znane, tak już konkretnie te czerwone - niekoniecznie. A to właśnie one zagościły ostatnio na niebie, przypominając jednocześnie sceny ze znanego serialu Stranger Things. Pojawiają się dosłownie na kilka sekund, więc tym bardziej cieszy fakt, że udało się je ująć na zdjęciach. Co jest główną przyczyną powstanie spritów? To burza, która właśnie w przeciągu ostatnich kilku dni dosyć mocno nawiedziła północne Włochy. 

ZOBACZCIE PONIŻEJ NA ZDJĘCIACH, JAK WYGLĄDA CZERWONY SRPITE:

Czerwony sprite. Co to za zjawisko? Jak powstaje?

Sprite to zdarzenie powodujące wyładowania elektryczne w wyższych warstwach atmosfery - nawet do 80 km przewyższenia. Czasem odbywa się jednak znacznie niżej, czyli w temperaturze związanej z jonizacją powietrza. Czerwone spity (inaczej szryty) występują nieczęsto i nadal są bardzo mało znanymi zjawiskami dla naukowców. Zawsze korespondują one z piorunami o wysokim natężeniu prądu elektrycznego, które uderzyły w tym momencie w powierzchnię. Należy też dodać, że biorąc pod uwagę ich bardzo krótki czas trwania - kilka milisekund - bardzo trudno je zobaczyć gołym okiem.

Od 1886 czerwone duszki były opisywane w literaturze naukowej, a czasami rejestrowane nawet jako aktywność UFO.

Sprite może osiągnąć szerokość do 40 km, a największe z nich mają nawet do 100 km. Objętościowo mogą obejmować obszar nawet 10 tysięcy km3. Potrafią przybierać różne kształty: marchewki, kolumny, a nawet formy przypominające wyglądem orła. Rzadko występują samodzielnie, zazwyczaj w skupiskach po dwa, trzy lub więcej.

Podoba się Wam?

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!