Nowe wyjątki od obostrzeń. W hotelach może nocować więcej osób! Kto znalazł się na liście?

2021-02-01 10:24 agada PAP.
Nowe wyjątki od obostrzeń. W hotelach może nocować więcej osób! Kto znalazł się na liście?
Autor: pixabay.com Nowe wyjątki od obostrzeń. W hotelach może nocować więcej osób! Kto znalazł się na liście?

Do 14 lutego przedłużone zostały dotychczasowe obostrzenia epidemiczne. Wyjątkiem jest otwarcie sklepów w galeriach handlowych oraz instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki, a także zniesienie godzin dla seniorów. To jednak nie wszystko! Zmiany dotyczą również działalności hotelarskiej. Według nowego rozporządzenia rozszerzony zostaje krąg osób, które od 1 lutego mogą korzystać z hoteli. Kto dołączył do listy? Sprawdź szczegóły!

Zmiany w obostrzeniach od 1 lutego

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w czwartek (28 stycznia) informację o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń do 14 lutego. Wyjątkiem jest otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych oraz otworzenie instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki. Od 1 lutego zniesione zostają również godziny dla seniorów.

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem dotyczącym obostrzeń epidemicznych, sklepy w galeriach mogą być otwarte przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk. Ponadto w centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Obostrzenia a działalność hotelarska. Kto może nocować w hotelu?

Do 14 lutego zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Zamknięte pozostają również hotele, które dotąd były dostępne tylko m.in. dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, działały też hotele pracownicze. Dodatkowo nocleg mogli wynająć sędziowie sportowi, osoby przeprowadzające kontrolę antydopingową oraz dziennikarze, którzy wykonują pracę poza miejscem zamieszkania.

Od 1 lutego krąg osób korzystających z hoteli został rozszerzony: o członków komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a także o osoby uczestniczące w przygotowaniu i organizacji tych egzaminów oraz członków komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o transporcie drogowym, kierujących pojazdami, przewozie towarów niebezpiecznych, dozorze technicznym, w związku z wykonywaniem zadań służbowych. Wyłączeni z zakazu korzystania z hoteli mogą też członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych w trakcie prowadzenia badań wypadków lub incydentów.

Łodzianie zbudowali serce z monet. Wszystko dla WOŚP
Najnowsze