szczepionka

i

Autor: Pixabay.com

Nowe ustalenia naukowców! Szczepionka Pfizera jest skuteczna przeciwko TYM mutacjom koronawirusa!

2021-05-13 12:59

Dobre wiadomości dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19 preparatem wyprodukowanym przez firmę Pfizer. Naukowcy sprawdzali, jaką ochronę daje on przeciwko poszczególnym mutacjom koronawirusa. Ich ustalenia dają wszystkim zaszczepionym duże powody do optymizmu. Co odkryli naukowcy i jak wyglądały badania?

Badania przeprowadzone przez japońskich uczonych rozwiewają wszelkie wątpliwości. Szczepionka firmy Pfizer daje ochronę przeciwko wszystkim głównym mutacjom koronawirusa. Jak to sprawdzono?

Jak informuje "Japan Times", od zaszczepionych Pfizerem osób, naukowcy pobrali próbki krwi. Dzięki obecnym w nich przeciwciałom, można było sprawdzić, jak reagują one na znane warianty koronawirusa.

- Wśród badanych od 90 do 94 proc. posiadało antyciała skuteczne przeciw brytyjskiej, południowoafrykańskiej i brazylijskiej odmianie koronawirusa - podaje "Japan Times". - 97 proc. posiadało antyciała przeciwko mutacji indyjskiej.

Jednocześnie 99 proc. badanych posiadało odporność przeciw "oryginalnemu" koronawirusowi, który obecny jest w Japonii od samego początku pandemii.

Preparat firmy Pfizer/BioNTech jest jedną z czterech szczepionek, które otrzymują pacjenci w Polsce. Pozostałe to produkty firm Moderna i AstraZeneca oraz Janssen Pharmaceutica NV (to firma z pionu farmaceutycznego Johnson&Johnson). Trzy pierwsze szczepionki są dwudawkowe. Czwarte wymaga podania tylko jednej dawki.

Do tej pory, w Polsce wykonano ponad 14,2 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 3,8 mln osób. Jak wynika z rządowych statystyk ze środy, dzienna liczba szczepień wyniosła 302 917. Najwięcej wykonano ich w woj. mazowieckim (40 987), śląskim (40 294) oraz wielkopolskim (26 489). Najmniej pacjentów zaszczepiono natomiast w woj. podlaskim (8953), lubuskim (7608) oraz opolskim (6811).

We wtorek do Polski dotarła dostawa 114 tys. szczepionek od firmy Johnson & Johnson. Z kolei w poniedziałek dostarczono 1,2 mln szczepionek od Pfizera. W tym tygodniu planowane są jeszcze dostawy preparatów od firm AstraZeneca i Moderna.

Raport z Anteny 13.05