Nowe uprawnienia dla krwiodawców: Będzie dłuższy urlop i większa zniżka na bilety

2021-01-26 16:44
Nowe uprawnienia dla krwiodawców: Będzie dłuższy urlop i większa zniżka na komunukikację miejską
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne W Gorzowie można oddać krew. (zdjęcie ilustracyjne)

Nowe uprawnienia dla krwiodawców. Ma to związek z podpisaniem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Oznacza to m.in. dłuższy urlop i większe zniżki na transport komunikacją miejską dla osób oddających krew. Sprawdź szczegóły.

Zobacz jak pobierane jest osocze!

Nowe uprawnienia dla krwiodawców

W dniu 25 tycznia 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, nadającą dodatkowe uprawnienia m.in. krwiodawcom. Nowe uprawnienia będą obowiązywać wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, albo stanu pandemii.

Będą to:

  • dwa dni zwolnienia od pracy oraz od czynności służbowych dla ośób, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 (w dniu oddania krwi lub jej składników oraz w dniu następnym)
  • 33 proc. ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (przysługuje osobie, która co najmniej 3 razy oddała krew lub jej składniki, w tym osocze po orobie COVID-19.

Krwiodawcy mogą też liczyć na słodkie wsparcie w postaci kilku czekolad.

Czytaj także: Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew. Stacje krwiodawstwa proszą o pomoc

Jakiej grupy krwi brakuje najbardziej?

Według informacji na dzień 26.01.2021 najbardziej potrzebna jest krew grupy: ARh- i ORh-.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze