Nowe dowody osobiste od 2.08.2021. Na nich m.in. odciski palców. Co jeszcze się zmieni?

2021-04-12 20:11
Nowe dowody osobiste od 2.08.2021. Co się zmieni?
Autor: www.gov.pl Nowe dowody osobiste od 2.08.2021. Co się zmieni?

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia 2021. Będą na nich m.in. odciski palców. Co jeszcze się zmieni? Do kiedy można korzystać ze starego dowodu osobistego? Kto musi wymienić dowód na nowy do 2 sierpnia?

Spis treści

  1. Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia: Co się zmieni?
  2. Koniec z wnioskami o dowód online
  3. Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Do kiedy są ważne stare dowody?
  4. Nowe dowody od 2 sierpnia: Kto musi wymienić dowód w 2021 roku?

To już pewne! Od 2 sierpnia 2021 w Polsce będą obowiązywać nowe dowody osobiste. Znajdą się na nich m.in. odciski palców i odręczny podpis właściciela.

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia: Co się zmieni?

Na nowym dowodzie znajdą się odciski palców i odręczny podpis właściciela. Dowód ma być bardziej bezpieczny i dawać więcej możliwości. Zmieni się zawartość warstw graficznej i elektronicznej dowodu.

Czytaj także: Paszporty tylko dla zaszczepionych na Covid-19? Zaczną obowiązywać przed wakacjami!

Koniec z wnioskami o dowód online

Wraz z nowymi dowodami od 2 sierpnia pojawi się też dodatkowe utrudnienie dla obywateli. Nie będzie można składać już wniosków o nowy dowód osobisty przez internet. - Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty - czytamy w komunikacie Cyfryzacji KPRM.

Kancelaria poinformowała, że wszystkim, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, zostało na tę czynność 111 dni.

Czytaj także: Od 1.04. Narodowy Spis Powszechny 2021. Będą BARDZO OSOBISTE pytania [LISTA PYTAŃ]

Wyjątkiem będą dokumenty dla dzieci do 12 roku życia. Wnioski o dowody dla tych osób będzie można składać online, bo od dzieci odciski palców nie będą pobierane.

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Do kiedy są ważne stare dowody?

Nowe dowody osobiste będą obowiązywać od 2 sierpnia. Nie oznacza to jednak, że wszyscy Polacy są zobowiązani, by do tego czasu wymienić swoje dokumenty. Z dotychczasowego dowodu można korzystać dopóki nie straci on swojej ważności. - Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat - podano w komunikacie.

Czytaj także: Te grupy zawodowe otrzymają szczepienia szybciej! Sprawdź, o które zawody chodzi

Nowe dowody od 2 sierpnia: Kto musi wymienić dowód w 2021 roku?

w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 mln 546 tys. 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tys. osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Już przy 7/10 jesteś prawdziwym "KOTEM"

Pytanie 1 z 10
W powieści Philipa K. Dicka mieliśmy do czynienia ze stygmatami Palmera Eldritcha. Iloma?
Maturzyści przygotowują się do matury. To już ostatnia prosta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze