Nietypowa prognoza pogody. Synoptycy ostrzegają przed DESZCZEM JASZCZUREK! Co to takiego?

i

Autor: Unsplash - Harshit Sharma Nietypowa prognoza pogody. Synoptycy ostrzegają przed DESZCZEM JASZCZUREK! Co to takiego?

Nietypowa prognoza pogody. Synoptycy ostrzegają przed DESZCZEM JASZCZUREK! Co to takiego?

2022-01-27 13:06

Zazwyczaj meteorolodzy zapowiadają opady deszczu, śniegu lub gradu. Ale są miejsca, w których w prognozie pogody można usłyszeć o tym, że z nieba będą spadały jaszczurki. Chociaż może wydawać się to zabawne to spadające jaszczurki potrafią wyrządzić wiele szkód zarówno sobie, jak i przechodniom. Gdzie możemy się spodziewać deszczu jaszczurek?

Meteorolodzy ostrzegają przed spadającymi jaszczurkami

Okazuje się, że w niektórych częściach świata prognoza pogody może być zaskakująca. Nieczęsto słyszy się w prognozie pogody, żeby uważać na spadające jaszczurki. I to całkiem spore, które posiadają długie pazury i kolce – mowa o iguanach. Ostrzeżenie przed spadającymi jaszczurkami wydały serwisy informacyjne na Florydzie. Jak podaje serwis Twojapogoda.pl nad ten stan nadciąga właśnie wyjątkowa fala chłodu, która według ostrzeżeń meteorologów, może się skończyć opadami jaszczurek.

Według prognoz nadchodzący weekend (29 – 30 stycznia) na całym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych spodziewane jest wyraźne ochłodzenie, nietypowe dla tego obszaru. Temperatury na Florydzie mogą spaść poniżej zera, a wraz ze spadkiem temperatury można się spodziewać spadających iguan. Gdy temperatura otoczenia spada poniżej 5 stopni, żyjące na palmach iguany, zaczynają zapadać w hibernację. Są to gady zmiennocieplne, nie zamarzają, lecz sztywnieją i tracą równowagę i odpadają od drzew, na których zazwyczaj przebywają. Podczas upadku wiele osobników ginie. Iguany są na Florydzie gatunkiem inwazyjnym, więc zmniejszenie ich populacji niemartwi ekologów. Mieszkańcy Florydy muszą jednak pamiętać, że niektóre iguany są duże. Dorosłe osobniki ważą do 10 kilogramów i mierzą nawet 2 metry. Podobne sytuacje i opady jaszczurek miały już miejsce. Zamroczone jaszczurki spadały przechodniom na głowę, rozbijały się o dachy samochodów i budynków. W wyniku niespodziewanego opadu jaszczurek kilka osób odniosło obrażenia. Na szczęście ochłodzenie na Florydzie nie potrwa długo i w poniedziałek (31 stycznia) temperatura powinna wrócić do normy, a iguany ogrzane słońcem odzyskają pełną sprawność, i wrócą na drzewa.