Silne wichury nad Polską

i

Autor: Canva

Niszczycielskie wichury i burze śnieżne wracają nad Polskę!

2022-01-25 10:33

Wszystko wskazuje na to, że przed końcem tygodnia czeka nas kolejne uderzenie wichur, którym mogą towarzyszyć mogą burze śnieżne. Synoptycy ostrzegają by przygotować się do gwałtownej zmiany w pogodzie. Jak silnego wiatru możemy się spodziewać i w których regionach dowiecie się z artykułu.

Wichury i burze śnieżne przejdą przez Polskę

Prognozy pogody na ten tydzień przewidują, że po raz kolejny przez Polskę przetoczą się silne wichury. Możemy spodziewać się trudnych warunków na drogach, połamanych drzew, zerwanych dachów i przerw w dostawach prądu. Jak podaje portal Twojapogoda.pl nad Polskę nadciągają głębokie niże, a wraz z nimi bardzo duże zróżnicowanie ciśnienia, które spowodują, że znów wyjątkowo mocno powieje. Chociaż na razie nie wieje to na silny wiatr należy się przygotować.

Silny zachodni i północno-zachodni wiatr pojawi się już w czwartek (27 stycznia). Porywy wiatru mogą dochodzić do 50-60 km/h, a lokalnie do 70 km/h. W piątek (28 stycznia) powieje jeszcze mocniej. Przewidywana prędkość wiatru to od 60-70 km/h, a miejscami do 80 km/h. Jest to już wiatr, który z łatwością może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkodzić sieć energetyczną.

Jednak najmocniej powieje w weekend. Sobota i niedziela miną pod znakiem wyjątkowo silnych wichur. Porywy północno-zachodniego wiatru mogą dochodzić do 80-90 km/h, a miejscami nawet do 100 km/h. Najmocniej, jak ostatnio powieje nad morzem i w górach, powyżej 100 km/h. Wichury przetoczą się nad całym krajem, bez wyjątku. Silnym wiatrom towarzyszyć będzie front burzowy, w trakcie którego wystąpią przelotne, ale chwilami intensywne opady deszczu oraz śniegu w postaci burz śnieżnych i zawiei śnieżnych, znacznie ograniczających widoczność. Synoptycy zapowiadają, że w wielu miejscach w bardzo krótkim czasie może spaść od 1 do 5 cm śniegu, a to może się skończyć paraliżem w ruchu drogowym. Temperatura będzie ulegać wahaniom, kilkukrotnie, przechodząc przez zero, co oznacza, że na ulicach pojawi się wyjątkowo groźna dla kierowców gołoledź. Już teraz warto przygotować się na wichury i zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez silny wiatr.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Cieszyn: Burza śnieżna w Krakowie 20.01.2022