Andrzej Korzyński

i

Autor: Super Express Andrzej Korzyński

Nie żyje Andrzej Korzyński. Autor wielu hitów. Te piosenki zna każdy!

2022-04-18 12:59

W wieku 82 lat zmarł Andrzej Korzyński. Kompozytor odszedł w Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia. Był autorem wielu utworów, które zna każdy Polak, w tym m.in. "Mydełko FA", czy ścieżki dźwiękowej do filmów Andrzeja Wajdy.

Andrzej Korzyński nie żyje. Miał 82 lata

Informację o śmierci Andrzeja Korzyńskiego podało Polskie Radio, powołując się na dziennikarza Marcina Kusego. Kompozytor zmarł dziś w nocy. Miał 82 lata.

Szczecińskie "Moto Zające i Kurczaki" niosą wielkanocną pomoc

Andrzej Korzyński - kim był?

Andrzej Korzyński urodził się 2 marca 1940 roku w Warszawie. Był kompozytorem, aranżerem i pianistą, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Warszawie. Studiował kompozycję i dyrygenturę. Uważany jest za prekursora polskiej muzyki elektronicznej i bigbitu. Wraz z Witoldem Pogranicznym założył Młodzieżowe Studio "Rytm". To właśnie tam piosenki nagrywali m.in. Marek Grechuta, Czesław Niemen, Stan Borys.

Korzyński stworzył muzykę do ponad 130 filmów, w tym do kultowych produkcji Andrzeja Wajdy, takich jak: "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", a także do "Wielkiego Szu" - Sylwestra Chęcińskiego. Skomponował również ścieżkę dźwiękową do "Akademii Pana Kleksa". W 1983 r. wymyślił postać Franka Kimono (jego rolę odgrywał Piotr Fronczewski). Korzyński był też odpowiedzialny za takie hity jak: "Mydełko FA", "Żółte kalendarze", "Do łezki łezka".