Nie tylko dożywianie, ale też wsparcie psychologiczne. "Pajacyk" od marca w nowej odsłonie

2021-02-23 21:12 STAN
Nie tylko dożywianie, ale też wsparcie psychologiczne. Program Pajacyk od marca w nowej odsłonie
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Nie tylko dożywianie, ale też wsparcie psychologiczne. Program "Pajacyk" od marca w nowej odsłonie

Popularny program "Pajacyk" to już nie tylko dożywianie dzieci, ale też wsparcie psychologiczne. Od marca zmienia się jego formuła. To odpowiedź na większe zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i społeczną dla dzieci i młodzieży, które jest spowodowane m.in. zamknięciem szkół czy pogorszeniem się sytuacji finansowej wielu rodzin.

W ramach programu "Pajacyk" dzieci będą nie tylko dożywiane, ale zostanie im zapewniona także pomoc psychologiczna. Jak podkreśla Polska Akcja Humanitarna, w trakcie ostatniego roku wyraźnie wzrosło na nią zapotrzebowanie - zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach.

"Pajacyk" zapewni wsparcie psychologiczne dla dzieci

Zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży jest większy m.in. przez:

  • zamknięcie placówek szkolnych,
  • pogorszenie sytuacji materialnej wielu rodzin,
  • izolację,
  • stres związany z restrykcjami epidemicznymi.

W związku z tym Polska Akcja Humanitarna od 1 marca uruchamia nabór do nowej odsłony programu „Pajacyk”. W ten sposób przekształca dobrze znaną Polakom inicjatywę w kompleksowy program wsparcia dzieci i młodzieży.

Pandemia spowodowała, że dzieci zostały zamknięte w trudnych środowiskach, bez szansy na integrację z rówieśnikami – mówi Anna Piwowarczyk-Głogowska ze Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”. – Izolacja źle na nie wpływa, a my nie mamy środków ani narzędzi, by udzielić im właściwej pomocy. Dlatego rozszerzenie programu przez PAH jest szansą dla nas, organizacji pracujących na miejscu, aby zaoferować wsparcie dzieciom dotkniętym przez stres, traumę czy osamotnienie.

Jak zmieni się program "Pajacyk"?

Program zakłada zwiększenie dostępu do ogólnej i specjalistycznej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie rozwoju umiejętności życiowych, społecznych i zainteresowań. Do pilotażowej edycji zostały zaproszone organizacje lokalne, które współpracują z PAH w ramach Pajacykowej Sieci Pomocowej. Pomoc będzie realizowana w placówkach w całej Polsce.

– Nowa odsłona „Pajacyka” daje nam możliwość jeszcze szerszego docierania z pomocą do najmłodszych – mówi Magdalena Jaranowska, koordynatorka programu „Pajacyk” w PAH.  – Od 22 lat dożywiamy dzieci w szkołach, wspierając ich codzienny rozwój. Mając na uwadze fakt, że potrzeby podopiecznych Pajacyka występują na wielu poziomach i wykraczają poza sferę dożywiania, postanowiliśmy rozszerzyć program Pajacyk o dodatkowy komponent wsparcia w kryzysie dla dzieci i młodzieży.

W ramach programu m.in. możliwe będzie:

  • sfinansowanie terapii indywidualnych,
  • prowadzenie grup wsparcia i warsztatów dla dzieci,
  • pokrycie kosztów dojazdu do placówek specjalistycznych.

Istnieje też możliwość przeznaczenia części środków na dokształcenie kadry pracującej z dziećmi z rodzin wieloproblemowych. Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat, wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z Anteny 23.02
Najnowsze