Nawet 200 euro za pakiet szczepień na COVID-19. W TYM kraju kwitnie handel fałszywymi świadectwami

2022-01-20 9:42
Nawet 200 euro za pakiet szczepień na COVID-19. W TYM kraju kwitnie handel fałszywymi świadectwami
Autor: pexels.com Nawet 200 euro za pakiet szczepień na COVID-19. W TYM kraju kwitnie handel fałszywymi świadectwami

Niemiecki rząd poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla dorosłych. W tym samym czasie na terenie całego kraju kwitnie handel fałszywymi świadectwami. Tamtejsza policja wszczęła ponad 12 tys. postępowań, a liczba podrobionych dokumentów rośnie z dnia na dzień – podał w środę „Spiegel”.

Niemiecka policja w ostatnim czasie odnotowuje gwałtowny wzrost zaciekawienia sfałszowanymi zaświadczeniami szczepień. W związku z tym wszczęła już ponad 12 tys. śledztw, a zgodnie z informacjami tygodnika „Spiegel” regionem, który przoduje w tym procederze jest Bawaria. Tam wykryto już ponad 4 tys. spraw i zabezpieczono 5,5 tys. kart i świadectw szczepień.

Czytaj także: Obowiązkowe szczepienia na COVID. Za ich odmowę grożą wysokie kary!

Ponadto niemieckie służby w mediach społecznościowych i komunikatorach, takich jak Telegram, znaleźli setki ofert, skierowanych do osób zainteresowanych takimi fałszywymi paszportami covidowymi. Głownie byli to ludzie z kręgów koronasceptyków i antyszczepionkowców.

Od kiedy kwitnie handel fałszywymi świadectwami?

Według informacji niemieckich mediów jeszcze na początku grudnia policja podczas przeszukania w Kassel zabezpieczyła łącznie 800 pustych kart szczepień, naklejek, znaczków i innych akcesoriów służących do fałszowania zaświadczeń. Wcześniej, bo w listopadzie, we Frankfurcie nad Menem znaleziono 146 czystych kart szczepień.

Jak informuje "Spiegel” niemieckie służby zainteresowanie podrobionymi paszportami gwałtownie wzrosło w grudniu. To właśnie pod koniec roku policjanci zanotowali tak dużą liczbę postępowań, a ich liczba cały czas rośnie.

Ile kosztuje falsyfikat?

„Pełny pakiet szczepień”, czyli wypełniona książeczka zawierająca kod QR, u internetowych handlarzy jest dostępny już nawet od 200 euro, choć średni jego koszt waha się w przedziale cenowym od 200-300 euro. Ponadto wszyscy zamawiający taki falsyfikat nie mogą mieć pewności, czy taka podróbka zostanie do nich dostarczona, a wszyscy niemieckich aptekach można zweryfikować ważność każdego dokumentu.

Autokar spłonął na stacji paliw
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze