Szczepienia

i

Autor: pixabay.com Szczepienia

Obowiązkowe szczepienia na COVID. Za ich odmowę grożą wysokie kary!

2022-01-18 9:38

Pierwszy kraj w Unii Europejskiej ma wprowadzić ustawowe obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla wszystkich dorosłych. Każdemu obywatelowi po 18. roku życia, który złamie nowe przepisy, grożą bardzo wysokie kary.

Rząd Austrii od kilku miesięcy planował wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. Na czwartkowym posiedzeniu parlamentu natomiast mają już zapaść ostateczne decyzje. Według portalu euronews.com wszystko jest już przesądzone: Austria jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej wprowadzi 1 lutego obowiązek szczepień dla wszystkich dorosłych.

Ile wyniosą surowe kary dla łamiących prawo?

Na początku lutego austriacki rząd roześle informację o obowiązkowym szczepieniu do każdego gospodarstwa domowego. Następnie od połowy marca służby zaczną sprawdzać, jak wygląda stan zaszczepienia, podczas rutynowych kontroli. Te osoby, które nie będą mogły wylegitymować się dowodem zaszczepienia, będą mogły to zrobić pisemnie. Jeśli tego nie uczynią, zapłacą 600 euro kary.

Jeśli rządzący w Austrii uznają, że stan wyszczepienia populacji nadal jest na słabym poziomie, wyślą przypomnienia tym, którzy jeszcze tego nie zrobili. Osoby, które zignorują to powiadomienie, zostaną automatycznie zapisane na szczepienie. W przypadku, kiedy nie stawią się na umówiony termin, zostaną ukarane grzywną w wysokości 3,6 tys. euro. Ci, którzy podważą karę, zostaną skierowani do sądu. Powyższa sankcja może zostać nałożona czterokrotnie, ale nie przewidziano możliwości jej odsiedzenia.

Tysiące Austriaków protestuje przeciwko obowiązkowi szczepień

Z planami władz odnośnie obowiązkowych szczepień nie zgadza się część austriackiego społeczeństwa. W sobotę w Wiedniu dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulicę, aby protestować przeciwko nowej ustawie. Demonstranci nie szczędzili krytyki rządzącym, a wśród skandujących padało sporo haseł nawołujących do ich dymisji.

Źródło: polsatnews.pl

Burza śnieżna w Krakowie