Możesz sprawdzić, jak przejdziesz Covid-19! Powstał specjalny KALKULATOR

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Możesz sprawdzić, jak przejdziesz Covid-19! Powstał specjalny KALKULATOR

Możesz sprawdzić, jak przejdziesz Covid-19! Powstał specjalny KALKULATOR

2022-02-03 16:59

Ból głowy, kaszel, duszności - to niektóre z objawów pojawiających się u chorych na Covid-19. Są tacy, którzy chorobę przechodzą bezobjawowo, ale też tacy, którzy trafiają pod respirator. Jak przejdziesz Covid-19? Możesz to sprawdzić! Naukowcy z Białegostoku stworzyli specjalny kalkulator! Jak to działa? Przeczytaj!

Kalkulator obliczy, jak przejdziesz Covid-19! To efekt pracy naukowców z Białegostoku. Analizowane są wiek, płeć, masa ciała i wzrost. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na stronie pacjent.gov podkreśliło, że - zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących.

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia sparaliżowane. Koronawirus m.in. u wiceministra Kraski

Wynik analizy nie jest stuprocentowo pewny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Nie stanowi także "podstawy do podejmowania decyzji".

Ministerstwo Zdrowia przypomniało, kluczowe dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia są przede wszystkim szczepienia, bo to one "zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19". "Pamiętaj – zaszczepienie przeciwko COVID-19 znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku" – zaznaczył resort zdrowia. Ważne jest także przestrzeganie zasad DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Kalkulator covidowy: Jak powstał?

Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce. Uczestnicy brali udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider badania), Imagene.me SA (partner technologiczny) i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Kalkulator dostępny jest na stronie: pacjent.gov.pl/aktualnosc/sprawdz-jak-mozesz-przechodzic-covid-19. Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

ESKA XD #041 - MORSOWANIE, PRIME MMA, UNCHARTED, ACRAZE

QUIZ: Czy dobrze znasz cytaty z kultowych reklam?

Pytanie 1 z 15
Dokończ zdanie: "A świstak siedzi i zawija je w te..."