Michał Probierz

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Sport

Michał Probierz nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. „Nie zgodzę się z opiniami, że zdecydowało kolesiostwo”

2023-09-20 12:39

Michał Probierz został oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski. O wyborze byłego trenera m.in. Jagielloni Białystok, Cracovii czy Arisu FC poinformował w środę rano prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza. Probierz na stanowisku selekcjonera zastąpił Fernando Santosa, a celem kadry wciąż pozostaje awans na nadchodzące Mistrzostwa Europy 2024 w Niemczech.

Michał Probierz nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Za nami oficjalna prezentacja

Michał Probierz urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu, a swoją trenerską karierę rozpoczynał w wieku 33 lat w Polonii Bytom. W trakcie swojej kariery Michał Probierz wielokrotnie zmieniał posadę, prowadząc takie kluby jak Widzew Łódź, Jagiellonię Białystok (dwukrotnie), ŁKS Łódź, Aris Saloniki, Wisłę Kraków, GKS Bełchatów, Lechię Gdańsk, Cracovię, Bruk-Bet Termalicę (dwa dni) oraz reprezentację Polski do lat 21. W środę, 20 września prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza ogłosił, że Michał Probierz zostanie nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski, zastępując na tym stanowisku Fernando Santosa. Tego samego dnia, o godz. 12:00 Michał Probierz został oficjalnie zaprezentowany jako selekcjoner reprezentacji Polski na konferencji prasowej w Warszawie. W galerii poniżej możecie prześledzić dotychczasową karierę Michała Probierza.

Życzę wszystkiego najlepszego jako trener, żeby ten cel, o którym wszyscy myślimy, został osiągnięty, czyli awans na mistrzostwa Europy – powiedział tuż po powitaniu nowego selekcjonera prezes PZPN Cezary Kulesza.

Już na samym początku konferencji prasowej Michał Probierz zdecydował się jasny przekaz dotyczący kadry.

Mam taki apel na sam początek pracy, bo rzeczywiście rzadko się zdarza, żeby zaczynać pracę i słyszeć na swój temat tyle negatywnych rzeczy, ale generalnie atmosfera wokół kadry nie jest zbyt dobra, moim celem jest to, aby dać nam możliwość spokojnej pracy, żeby dać możliwość odbudowy zawodników, aby z wielką przyjemnością przyjeżdżali na kadrę, żebyśmy wszyscy dążyli do tego, aby awansować na mistrzostwa Europy. Zdaje sobie sprawę, że w wielu wypadkach byłem osoba kontrowersyjną (…). Chciałbym, żeby Państwo pamiętali, że ja na to pracowałem 20 lat. Prosiłbym, żebyśmy wspólnie osiągnęli cel – powiedział na starcie Michał Probierz.

Chcemy otworzyć się na media, na ludzi, żeby wszyscy mieli możliwość oceniania. Nie jestem trenerem, który tylko krzyczy i wyzywa, a taki jest odbiór mojej osoby. Chciałbym, aby obiektywizmu było więcej, bo jeśli jeszcze ktoś nie zaczął, a już jest krytykowany, że to nie wyjdzie, to jest to przykre (…). Pójdziemy w tym kierunku, żebyśmy jako kadra byli lubiani. Nie zgodzę się też z opiniami, że kolesiostwo zadecydowało, że zostałem trenerem, bo uważam, że na to zasługuję – dodał Probierz.

Reprezentacja Polski. Michał Probierz zdradził, jak zamierza prowadzić kadrę

W kwestiach sportowych Michał Probierz podkreślił, że nie zamierza skreślać żadnego zawodnika z reprezentacji. Każdy, kto będzie prezentował dobrą formę może liczyć na powołanie. Nowy selekcjoner zaprezentował także swój nowy sztab szkoleniowy. Drugim trenerem będzie Robert Góralczyk, a asystentami Michała Probierza zostaną Sebastian Mila i Michał Bartosz. Trenerem bramkarzy będzie Tomasz Kuszczak, a za przygotowanie fizyczne będą odpowiadali Remigiusz Rzepka i Andrzej Kasprzak. Michał Probierz powiedział także, że nie zamierza na razie odwiedzać osobiście żadnego z piłkarzy. Warto dodać, że poprzedni selekcjonerzy postępowali inaczej, rozmawiając osobiście po objęciu posady m.in. z Robertem Lewandowskim.

Cezary Kulesza potwierdził także, że prowadził rozmowy z Markiem Papszunem, a o wyborze Michała Probierza zdecydowało m.in. większe doświadczenie, którym może pochwalić się nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Selekcjoner mówił także o tym, że zamierza dopasować system gry do zawodników, których posiada. System i ustawienie mają opierać się na wykorzystaniu atutów najlepszych piłkarzy, m.in. Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego. Probierz zapowiedział także, że jego kadra będzie na boisku zostawiała na boisku serce, a wyróżniać będzie ją zaangażowanie.

Michał Probierz. Oto cytaty, które przeszły do historii

Michał Probierz należy do niezwykle barwnych postaci w uniwersum polskiej piłki nożnej. Do historii przeszły już legendarne powiedzonka czy wypowiedzi nowego selekcjonera.

„Przyjadę do domu, p*******ę whisky, bo co mi zostało?” – mówił Michał Probierz w 2015 roku, w którym jego Jagiellonia przegrała z Legią Warszawa.

Probierz mówił także o „pocałunku śmierci”, mianem którego określał wojaże polskich klubów w europejskich pucharach, jednak prawdziwym hitem okazała się konferencja prasowa przed meczem z Lechem Poznań w 2017 roku, kiedy Michał Probierz prowadzący Cracovię przyszedł na konferencję prasową z doniczką, ziemią i nasionami, a zestaw ten miał zobrazować zgromadzonym dziennikarzom proces budowy zespołu.

Dzisiaj Probierz patrzy tylko pod jednym kątem – wprowadza takich piłkarzy, którzy są dobrzy, już mnie nie interesuje, czy to jest Polak czy obcokrajowiec. Może się skończy wreszcie pieprzenie, że Probierz nie stawia na młodzież. Nie stawia bo ich nie ma po prostu i taka jest prawda – mówił Michał Probierz w rozmowie ze stacją Canal Plus w 2015 roku.

Maciej Żurawski mocno zawiedziony reprezentacją Polski. Wymienia słabości
Listen on Spreaker. Źródło: Michał Probierz nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. „Nie zgodzę się z opiniami, że zdecydowało kolesiostwo”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE