Za jakie zdjęcie można dostać mandat?

i

Autor: Canva

Masz takie ZDJĘCIE w social mediach? Możesz dostać mandat!

2022-04-19 12:54

Krokusy to niewątpliwie piękne kwiaty, które wczesną wiosną zachwycają swoimi intensywnymi kolorami. Niestety wiele osób niszczy je, kładąc się na nich po to, żeby zrobić sobie ładne zdjęcie. O ile, robiąc zdjęcia w rzepaku można narazić się na gniew rolnika, to za zdjęcie w chronionych krokusach można dostać mandat. Jakiej wysokości i dlaczego? Dowiecie się z artykułu.

Mandat za zdjęcie w kwiatach

W social mediach wraz z pierwszymi kwiatami pojawiło się dużo zdjęć z krokusami, przebiśniegami, przylaszczkami czy innym wiosennym kwieciem. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że za zdjęcie z bukietem chronionych kwiatów lub fotografię, na której wśród nich siedzimy lub leżymy – grozi odpowiedzialność karna

Częstą "ofiarą" osób chcących zrobić sobie piękne wiosenne zdjęcie pośród kwiatów są krokusy. Na portalach społecznościowych można znaleźć wiele zdjęć, na których pozujące do zdjęć osoby siadają na nich lub kładą pośród nich tylko, po to, by mieć ładne zdjęcie na profil. Nie brakuje też zdjęć i nagrań psów tratujących krokusowe łąki czy też barwnych bukietów zrobionych z tych kwiatów.

Wydaje się, że nie ma w tym nic złego, jednak krokusy to kwiaty chronione, a za niszczenie chronionej przyrody można dostać mandat. Według obowiązującego prawa, kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Łagodniejsza forma kary – za spowodowanie istotnej szkody – jest karane grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do lat dwóch. Karane jest również działanie nieumyślne.

Innymi słowy, jeśli w trakcie pozowania na tle chronionych kwiatów zniszczysz ich znaczną ilość to grozić ci może mandat a nawet więzienie! A piękne wiosenne zdjęcie na tle krokusów stanie się niczym innym jak dowodem przestępstwa.

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?

Kary za niszczenie kwiatów chronionych

Obecnie największy problem z niszczeniem tych chronionych kwiatów mają leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. To właśnie tam co roku wysyłane są patrole, które upominają nadgorliwych turystów, że niszczenie krokusów jest karalne.

Warto pamiętać, że karę za niszczenie leśnych kwiatów chronionych dostać możemy także w lasach nieobjętych ochroną. Jeżeli chodzi o zbieranie roślin, to w lesie można zerwać tylko te, które nie podlegają ochronie. Dozwolone jest zebranie roślin tylko na własne potrzeby, umożliwia to art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy o lasach.

Strażnicy przyrody z Tatrzańskiego Parku Narodowego zamieścili kilka zasad, do których warto się stosować, żeby uniknąć kary.

  • Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego
  • Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów
  • Nie siadaj (!) i nie kładź się (!) w krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć
  • Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą zdjęcia
  • Nie parkuj na krokusach

Tatrzański Park Narodowy monitoruje obecnie media społecznościowe w poszukiwaniu osób, które chwalą się takimi zdjęciami. Na celowniku są przede wszystkim osoby wielokrotnie łamiące regulamin TPN. W zależności od rodzaju wykroczenia, strażnik parku może wręczyć mandat w wysokości od 50 do 500 zł. Jeśli łamanych jest kilka zasad równocześnie, mandat może wynieść do 1000 zł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!