Maseczki na twarzy... pogarszają myślenie! Zaskakujące odkrycie naukowców

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Maseczki na twarzy... pogarszają myślenie! Zaskakujące odkrycie naukowców

2022-12-14 8:17

Noszenie na twarzy maseczki może w niektórych sytuacjach pogarszać zdolność do podejmowania decyzji - pokazuje badanie z udziałem szachistów. To ważna informacja m.in. dla wszystkich, których praca wymaga wysokiej sprawności umysłowej.

W trakcie epidemii COVID-19 zespół z University of Queensland (Australia) przeanalizował prawie 3 miliony szachowych ruchów wykonanych przez ponad tysiąc ochotników pochodzących z 18 krajów. Badacze chcieli w ten sposób sprawdzić wpływ ochronnych maseczek na intelekt. Jak się okazało, zakrywanie twarzy wyraźnie szkodziło graczom.

„Spadek ich poziomu (gry) związany był raczej z niewygodą powodowaną przez maseczki, niż z efektami fizjologicznymi, jednak z czasem ludzie się adaptowali” - mówi autor badania, dr David Smerdon.

 „To coś, o czym pamiętać powinni przedstawiciele zawodów związanych z nauką, technologią, inżynierią czy matematyką, a także innych specjalności, które wymagają doskonałego działania pamięci roboczej. Obejmuje to więc także tłumaczy, artystów, kelnerów czy nauczycieli” - dodaje. Ekspert zwraca uwagę, że choć maseczki pomogły w opanowaniu pandemii, to praktycznie nic nie było wiadomo o ich działaniu na zdolności poznawcze.

 „Szachy umożliwiły nam taki wgląd, ponieważ wymagają obliczeń, używania pamięci, rozwiązywania problemów i rozpoznawania wzorów. Szeroko posługiwano się już nimi w psychologii, neuronauce oraz ekonomii, aby sprawdzać zmiany w wydolności poznawczej” - wyjaśnia dr Smerdon.

Mariusz Walter nie zyje. Twórca TVN miał 85 lat

Maseczki przeszkadzają w myśleniu? Jest rozwiązanie!

Dobra wiadomość jest taka, że do maseczek można się zaadaptować, ale ochotnicy potrzebowali na to zwykle ok. 6 godzin gry.

„Wyniki sugerują, że wpływ maseczki może zależeć od jej rodzaju, czasu trwania zadania oraz obciążenia pamięci” - wyjaśnia naukowiec. Zrozumienie tego może, zdaniem badacza pomóc niektórym ludziom oraz organizacjom w opracowaniu lepszych zasad stosowania ochronnych maseczek.

„Na przykład eksperci ustalający reguły dotyczące edukacji powinni mieć na uwadze zaburzający wpływ maseczek przy organizowaniu egzaminów. Dzięki temu będą mogli odpowiednio zatroszczyć się o zdrowie studentów, a także o uczciwe zasady” - twierdzi dr Smerdon.

QUIZ. Kto prowadził ten teleturniej? Sprawdź, czy nie pomylisz prezenterów TV!

Pytanie 1 z 15
"Wielką grę" prowadziła: