Lasy Państwowe ostrzegają: ten wąż dusiciel występuje w Polsce! Co zrobić, gdy go spotkasz?

i

Autor: Pixabay.com Lasy Państwowe ostrzegają: ten wąż dusiciel występuje w Polsce! Co zrobić, gdy go spotkasz?

Lasy Państwowe ostrzegają: ten wąż dusiciel występuje w Polsce! Co zrobić, gdy go spotkasz?

2021-07-07 14:44

Lasy Państwowe udostępniły na swoim Facebooku zdjęcia węża z dokładnym jego opisem. Gad ten przez wielu mylony jest z jadowitą żmiją zygzakowatą. Trzeba na niego uważać. Co może nam zrobić? Jak się zachować, gdy się go spotka? Sprawdźcie poniżej.

To bardzo rzadki gatunek węża w Polsce i często mylony jest z popularną żmiją zygzakowatą. Mowa tu o gniewoszu plamistym. Jest jednak mała, znacząca różnica. 

"Ma nieco inny rysunek na plecach - zamiast zygzaka jest krateczka, która tylko do zygzaka jest podobna. Nie ma pionowych źrenic, jakie można zauważyć u żmii. Ciało gniewosza jest smukłe i długie, a nie ciężkie i grube. Jego głowa jest wąska, a u żmii trójkątna i wyraźnie wyróżniająca się od ciała" - czytamy w poście na FB Lasów Państwowych.

Gniewosz plamisty swoje ofiary potrafi udusić, po czym połyka w całości. Jednak na szczęście dotyczy to wyłącznie ptaków i gryzoni. Dla człowieka jest właściwie nieszkodliwy. Jak informują leśnicy, gatunek należy do płochliwych, jego obroną jest głównie ucieczka. W przypadku braku możliwości odwrotu przyjmuje groźną postawę i kąsa – stąd jego polska nazwa "gniewosz".

Co zrobić, gdy spotkamy węża w lesie? 

Lasy Państwowe apelują, że jeżeli podczas spacerów, grzybobrania czy zbierania jagód w lesie, spotkamy jakiegokolwiek węża, zostawmy go w spokoju. Nie próbujmy ich chwytać, płoszyć, nadeptywać, ani w żadnym wypadku zabijać, zwłaszcza, że większość z nich jest pod ścisłą ochroną, jak np. właśnie gniewosz plamisty. 

Raport z anteny 7.07, godz.10