lekarz

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

L4 a bolesna miesiączka? Jest projektu ustawy! Mowa nawet o 5 DNIACH WOLNEGO

2022-05-18 8:09

Zwolnienie lekarskie z powodu silnego bólu menstruacyjnego? Kobiety, które zmagają się z tym problemem mogą liczyć na kilka dni wolnego? Pojawił się projekt w tej sprawie. Mowa o pięciu dniach wolnego!

W Japonii już od 1947 roku istnieje możliwość skorzystania z urlopu w czasie miesiączki. Nazywa się on “seirikyuuka”, co w języku polskim oznacza “wolne fizjologiczne”.

Menstruacja, jak z pewnością potwierdza to wiele kobiet,  to nie wymówka od pracy. Podczas tych ciężkich dla pań dni często odczuwają ogromny ból, który najczęściej całkowicie dyskwalifikuje je z wykonywania jakiejkolwiek czynności. Mowa o objawach takich jak: gorączka, nudności, bóle głowy, problemy z koncentracją. 

Wystąpienie tych objawów związane jest z uwalnianiem dużej ilości substancji zwanych prostaglandynami, które powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i mięśniówki macicy, przez co odczuwany jest ból. Mogą również przyspieszyć perystaltykę jelit, w konsekwencji powodując nudności, wymioty, biegunkę. Bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny, wtedy gdy pojawia się od początku lub wtórny, czyli po okresie bezbolesnych okresów, nagle pojawiają się silne dolegliwości

– informuje ginekolog dr Jacek Tulimowski w rozmowie z Hello Zdrowie.

Hiszpańskie media dotarły do projektu ustawy, który przewiduje wprowadzenie zwolnienia lekarskiego dla kobiet, które również cierpią na silne bóle menstruacyjne. Projekt ustawy zakłada, że kobiety będą mogły korzystać z trzech dni zwolnienia w miesiącu, a w niektórych okolicznościach nawet z pięciu - podaje portal Donald.pl

Jak informuje portal, regulacje są częścią szerszej reformy zdrowia reprodukcyjnego, która obejmuje zmiany w przepisach aborcyjnych. Według hiszpańskich mediów ustawa ma być przedstawiona gabinetowi na początku przyszłego tygodnia.

Jeżeli uda się wprowadzić projekt w życie, będą to pierwsze tego typu przepisy w całej Europie.

Sonda
Czy często zażywasz tabletki przeciwbólowe?
Autobusy na Placu Defilad zrobiły totalną furorę! Wielkie atrakcje w Noc Muzeów

Wyrozumiały szef zgodzi się na wolne nawet bez L4.

Ale bywają też szefowie, jak w tym odcinku WKRĘTARKI... Posłuchajcie!

Listen to "Szefuncio" on Spreaker.