Kwarantanna nawet dla zaszczepionych? Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Kwarantanna nawet dla zaszczepionych? Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

2021-07-06 9:11

Kwarantanna dla osób zaszczepionych nie jest potrzebna, nawet jeśli miały kontakt z wariantem Delta. Szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne - powiedział we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Natomiast jeszcze w poniedziałek przekonywał, że trzeba "dmuchać na zimne" i kierować na kwarantannę nawet zaszczepionych. Co się zmieniło?

Rzecznik MZ w rozmowie z TVN24 powiedział, że dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków zakażenia wariantem Delta. "Porównując do innych państw, na pewno nie jest to dużo" - ocenił.

Poinformował, że osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, nie będą kierowane na kwarantannę. Dotychczas bowiem wielu inspektorów sanitarnych na kwarantannę kierowało wszystkie osoby po kontakcie z wariantem Delta.

Rzecznik resortu zdrowia jeszcze w poniedziałek, 5 lipca mówił, że "trzeba dmuchać na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę". Co się zmieniło w ciągu kilku godzin?

"Analizowaliśmy dokładnie wczoraj wyniki zakażeń wariantem Delta, Beta i Gamma. Tych przypadków mamy obecnie w Polsce 166 i jedynie niecałe 2 proc. przypadków, czyli dosłownie trzy przypadki, to są przypadki, kiedy po dwóch dawkach szczepienia odnotowaliśmy zakażenie" - powiedział Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że oznacza to, że kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna.

"Mamy informację, że te szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne i zapobiegają, nie tyle może zakażeniom, bo jak widać te trzy zakażenia się zdarzyły, ale zapobiegają hospitalizacji, zgonowi, poważnemu przejściu" - powiedział.

Poinformował, że wobec osób zaszczepionych, które miały kontakt z wariantem Delta, będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny. Natomiast osoby niezaszczepione będą kierowane na kwarantannę.(PAP)

Rodzice trójki dzieci zginęli na zakręcie śmierci w Jamnicy