Kultowy model zniknie z dróg. Tylko w Europie sprzedano setki tysięcy takich aut

2022-05-11 12:00
Kultowy model zniknie z dróg. Tylko w Europie sprzedano setki tysięcy takich aut
Autor: pixabay.com Kultowy model zniknie z dróg. Tylko w Europie sprzedano setki tysięcy takich aut

Kryzys w branży motoryzacyjnej z roku 2021 oraz konsekwencje wojny w Ukrainie doprowadziły do tego, że niektóre typy samochodów przestały być popularne wśród klientów. Według najnowszych informacji kultowy model marki Renault wkrótce zniknie z dróg. W Europie sprzedano setki tysięcy jego egzemplarzy.

Pandemia koronawirusa miała drastyczny wpływ na wiele sfer naszego życia. Okazuje się, że wywołała spory kryzys również w branży motoryzacyjnej. Jej efektem jest brak półprzewodników, zakłócenie łańcuchów dostaw i wzrost cen surowców. To prowadzi natomiast do paraliżu produkcji, na czym oczywiście cierpią klienci: długim oczekiwaniem na zamówione pojazdy i brakiem rabatów.

CZYTAJ TAKŻE: Mandat za JAZDĘ BEZ OKULARÓW? To możliwe! Kwota zwala z nóg

Z powodu wojny w Ukrainie sytuacja na pewno nie ulegnie poprawie. I pisząc o jeszcze większym kryzysie nie mamy tu na myśli wzrostu cen paliw. Chodzi o to, że z powodu konfliktu tylko w 2022 roku producenci nie będą w stanie dostarczyć ponad miliona nowych samochodów (a są to szacunkowe dane jeszcze z marca). Powodem jest to, że większość materiałów potrzebnych do produkcji półprzewodników oraz innych części aut importowano z Rosji i Ukrainy.

Kryzys pandemiczny doprowadził zatem nie tylko do opóźnień produkcji, ale również zmniejszył liczbę chętnych na poszczególne modele samochodów. A marki, widząc jak wygląda sytuacja na świecie, postanowiły wycofać się z produkcji. Tak właśnie jest z Renault, które poinformowało o wycofaniu z produkcji modelu Scenic. W szczytowym okresie koncern z Francji sprzedawał nawet 320 000 sztuk rocznie! W 2021 roku sprzedaż tego modelu spadła o 96 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Ważne daty w historii Polski. Znasz je wszystkie? Sprawdź się! [QUIZ]

Renault Scenic zniknie z rynku. Druga wersja tego samochodu było hitem

Pierwsza generacja Renault Scenic pojawiła się na rynku w 1996 roku i już w kolejnym roku ten typ auta został uznany samochodem roku. Prawdziwą furorę zrobiła jednak druga jego wersja, która od 2004 roku biła rekordy sprzedaży. Francuski koncern w ciągu 12 miesięcy potrafił sprzedać grubo ponad 300 000 sztuk tego modelu w samej Europie. Trzecia generacja Renault Scenic nie była już tak popularna i nie osiągnęła planu sprzedażowego 200 000 egzemplarzy, a trend spadający trwał aż do teraz.

Źródło: wrc.net.pl

Kwaśniewski: Putin pokazał mi "guzik atomowy"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze