samolot, lotnisko

i

Autor: Pixaby

Połączenia lotnicze nad Polską zostaną USUNIĘTE? Ogromne problemy w agencji państwowej

2022-04-01 9:24

Kontrolerzy ruchu lotniczego masowo odchodzą z pracy. Jak podał TVN24, w ciągu jednego dnia z pełnienia obowiązków zrezygnowały aż 44 osoby. Do końca kwietnia może odejść kolejnych 136. To poważna sytuacja! Może mieć bowiem wpływ na połączenia lotnicze nad Polską.

Problemy w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Niebo nad Polską zostanie zamknięte?

Według doniesień TVN24 masowe odejścia z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oznaczają, że na stanowisku pozostaje co szósty kontroler lotu. Skąd takie działanie? Wpływ na to mają mieć decyzje poprzedniego prezesa Janusza Janiszewskiego, które oznaczały m.in. obniżenie pensji.

Problemy w PAŻP mogą mieć poważne konsekwencje. Jakie? Eurocontrol - czyli organizacja odpowiadająca za kontrolę w ruchu lotniczym w Europie - rozważa skasowanie większości połączeń lotniczych nad Polską. Jak czytamy w TVN24:

Eurocontrol, "uważnie śledzi sytuację, która może mieć wpływ na ruch lotniczy w Europie (...). Zachęcamy wszystkie strony do szybkiego osiągnięcia rozsądnego porozumienia. (...) Każda decyzja w sprawie kasowania połączeń zależy od rozwoju sytuacji".

TVN24 zaznacza także, że jest w posiadaniu dokumentu, z którego wynika, że rozważane jest porozumienie pomiędzy pracownikami, a kierownikami PAŻP.

Bydgoszczanie oddali hołd bezbronnym ofiarom rosyjskiej inwazji

Anita Oleksiak nowym prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, powołał Anitę Oleksiak na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Stanowisko prezesa PAŻP obejmuje od czwartku - dodano.

Oleksiak zastąpi na tym stanowisku dotychczas pełniącego obowiązki prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego.

Jak podało MI, Anita Oleksiak jest absolwentką Wojskowej Akademii Technicznej oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania; ma doświadczenie menedżerskie zdobyte na stanowiskach kierowniczych w instytucjach nadzorowanych przez ministra właściwego ds. transportu.

"Stanowisko prezesa PAŻP obejmuje z dniem 31 marca 2022 r." - podało MI.