Wiosną koniec pandemii! Minister Niedzielski: Początek końca pandemii!

i

Autor: PAP/Tomasz Gzell

Minister Niedzielski: Początek końca pandemii! Na wiosnę wrócimy do normalności

2022-02-09 13:04

Wiosną koniec pandemii?! Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził tezę, o której pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Piąta fala koronawirusa będzie ostatnią, a za kilka miesięcy czeka nas koniec trwającej w Polsce od marca 2020 roku pandemii. W marcu mają zapadać decyzje o odchodzeniu od obostrzeń. Jak stwierdził minister, to początek końca pandemii.

Za nami apogeum piątej fali; to potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, jak i na poziomie testów - mówił na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że do tej pory był sceptyczny wobec takiego scenariusza, ale dziś wszystko wskazuje na to, że wychodzimy z pandemii. - W lutym, jeśli można tak powiedzieć, wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że  w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje odnośnie znoszenia obostrzeń, abyśmy weszli w wiosnę w normalnym trybie funkcjonowania - dodał Niedzielski.

Wiosną koniec pandemii! Minister Niedzielski: Początek końca pandemii!

- Z mojego punktu widzenia, i tak jak często byłem pesymistą, tak w tej sytuacji jestem optymistą: mamy do czynienia z początkiem końca pandemii. To jest odważna deklaracja, ale patrząc na charakterystykę przebiegu pandemii w innych krajach widzimy, że te kraje, które przed nami odczuwały skutki piątej fali znoszą już restrykcje. Ten scenariusz nas czeka – stwierdził Adam Niedzielski.

Koniec pandemii na wiosnę. Już w styczniu o tym mówiono

Premier Mateusz Morawiecki podczas jednej ze styczniowych konferencji informował, że rada medyczna zostanie przekształcona w radę ds. COVID-19 i wychodzenia z pandemii. Jak przekazał premier: specjaliści prognozują, że fala omikrona może być ostatnią.

- Mam nadzieję, że te głosy, które się pojawią, że ta fala omikrona to ostatnia fala okażą się prawdziwe i słuszne. W związku z tym rada do spraw Covid-19 będzie obejmowała także innych specjalistów, nie tylko z zakresu medycyny. Zróbmy wszystko, żeby tak się stało. Tak jak ci niektórzy specjaliści prognozują, że omikron to będzie ostatnia faza walki z koronawirusem – mówił wówczas premier. 

Podobnie wypowiadał się gen. Grzegorza Gieleraka, szefa Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Stwierdził, że "omikron w sposób naturalny zmierza do zakończenia pandemii". Warto zaznaczyć, że szczyt zachorowań piątej fali może nastąpić już za niedługo.

- Wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii - większa zakaźność i mniejsza zjadliwość – powiedział w jednym z wywiadów.

Poradnik Zdrowie - Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19
Sonda
Chorowałeś na Covid-19?