Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Mateusz Morawiecki

KONFERENCJA PREMIERA 28.04 - co ogłosił MATEUSZ MORAWIECKI I MINISTER ZDROWIA? [HARMONOGRAM LUZOWANIA OBOSTRZEŃ]

2021-04-28 12:24

28 kwietnia odbyła się konferencja premiera i ministra zdrowia. Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski ogłosili w środę nowe zasady bezpieczeństwa. Wcześniej politycy mówili o tym, że obostrzenia sanitarne będą znoszone w całej Polsce. Z naszego artykułu dowiecie się, jakie restrykcje przestają obowiązywać.

Konferencja premiera 28.04 - co ogłosił Mateusz Morawiecki i minister zdrowia? Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa? Jakie obostrzenia sanitarne obowiązują, a jakie zostały zniesione? To pytania, które zadaje wiele osób żyjących w Polsce. W środę 28 kwietnia zorganizowano briefing, w którym udział wzięli premier i minister zdrowia Adam Niedzielski. Spotkanie z mediami dotyczyło luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. Kilka dni wcześniej Adam Niedzielski zapowiadał, że w związku z poprawiającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, możliwe stało się zniesienie obostrzeń, które wprowadzono w kraju na czas, w którym obowiązywał całkowity lockdown. W związku z tym przygotowano harmonogram luzowania obostrzeń w maju na terenie Polski. Poznaliśmy go w środę 28 kwietnia. Zakłada on między innymi otwarcie wielu branż, wznowienie działalności lokali usługowych i przedsiębiorstw oraz zmiany w zasadach bezpieczeństwa. Dowiedzcie się, co ogłosili Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski podczas konferencji 28.04.

Znany piłkarz ufundował domy dziecka

Spis treści

 1. Luzowanie obostrzeń w Polsce w maju - HARMONOGRAM
 2. Jakie obostrzenia już zniesiono?

Luzowanie obostrzeń w Polsce w maju - HARMONOGRAM

Kiedy będą otwarte hotele? Od kiedy czynne restauracje? Czy dzieci wrócą do szkół? Między innymi odpowiedzi na te pytania daje ogłoszony podczas konferencji prasowej 28.04 harmonogram luzowania obostrzeń w maju. Dowiedzcie się, jakie będą nowe zasady bezpieczeństwa w Polsce.

 • 1.05 - otwarcie obiektów sportowych i basenów oraz przywrócenie możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu w większych grupach
 • 4.05 - powrót do szkół dzieci z klas 1-3
 • 4.05 - otwarcie galerii handlowych, sklepów meblowych, sklepów budowlanych itp. z limitem 1 osoba na 15 m.kw.
 • 4.05 - otwarcie muzeów i galerii sztuki z limitem 1 osoba na 15 m.kw.
 • 8.05 - otwarcie hotele
 • 15.05 - zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa na zewnątrz (przy zachowaniu dystansu 1,5 m.)
 • 15.05 - otwarcie ogródków restauracji i kawiarni
 • 15.05 - nauka hybrydowa dla klas 4-8 i uczniów szkół ponadpodstawowych
 • 15.05 - przywrócona możliwość organizacji wesel i komunii z limitem do 25 osób
 • 29.05 - przywrócenie nauki stacjonarnej dla wszystkich
 • 29.05 - przywrócenie działalności gastronomii wewnątrz lokali (w reżimie sanitarnym)
 • 29.05 - przywrócenie możliwości organizacji imprezy z limitem do 50 osób
 • 29.05 - otwarcie klubów fitness, siłowni, solariów i obiektów sportowych przy 50% obłożeniu

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że harmonogram jest uzależniony od sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Oznacza to, że przywracanie obostrzeń może nastąpić w sytuacji, gdy wzrośnie liczba zakażeń.

Jakie obostrzenia już zniesiono?

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte zostały tam salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wróciła też nauka hybrydowa dla klas 1-3 podstawówki. Utrzymano zaś obostrzenia dotyczące między innymi kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi.