Kolumny pojazdów wojskowych na drogach. Jest ostrzeżenie dla kierowców! Jak się zachować? [ZDJĘCIA]

2022-02-14 9:41

Uwaga kierowcy! W najbliższych dniach na polskich drogach możecie natrafić na dość nietypowy widok. Przez Polskę przejeżdżać będą kolumny pojazdów wojskowych. Przy drogach pojawią się specjalne znaki. Z czym to jest związane? Jak zachować się, gdy trafimy na kolumnę pojazdów wojskowych?

Spis treści

  1. Kolumny pojazdów wojskowych na polskich drogach od 12 lutego
  2. Specjalne znaki na drogach przez przejazdy kolumn wojskowych
  3. Kolumny wojskowych pojazdów na drogach. Jest ostrzeżenie dla kierowców! Jak się zachować?

Kolumny pojazdów wojskowych na polskich drogach od 12 lutego

Od soboty, 12 lutego w związku z przygotowaniami do wielonarodowego ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), wojskowe kolumny będą się poruszały drogami początkowo województw południowo-zachodnich, a następnie 11 województw.

Na pojazdy wojskowe będzie można natrafić m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.

Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników planowanego ćwiczenia m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – poinformowało Dowództwo Generalne.

Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

DGRSZ zapowiedziało, że pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej będą się poruszać nocą, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu.

Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją – zaznaczyło Dowództwo. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Podczas przegrupowania będą obowiązywać wszystkie aktualne rygory zdrowotne i obostrzenia.

Saber Strike to coroczne wielonarodowe ćwiczenie odbywające się w krajach bałtyckich i w Polsce, organizowane przez dowództwo wojsk lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

Specjalne znaki na drogach przez przejazdy kolumn wojskowych

W związku z przejazdem kolumn wojskowych na drogach pojawią się też specjalne znaki. O co w nich chodzi?

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim - podaje rządowy komunikat.

Kolumny wojskowych pojazdów na drogach. Jest ostrzeżenie dla kierowców! Jak się zachować?

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne - czytamy w komunikacie na stronie rządowej.