Kolejny alarm pogodowy w Polsce. IMGW ostrzega: Będą upały, a potem burze z gradem i nawalne opady deszczu

2021-06-30 9:18

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem oraz burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Alerty przed burzami z gradem obowiązują w centrum i na południu kraju, natomiast upały prognozowane są na Mazowszu i Pomorzu.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem obowiązują w centralnej i południowej części kraju, tj. woj. podkarpackim oraz we wschodniej części woj. małopolskiego i południowej części woj. świętokrzyskiego. Ponadto burze z gradem prognozowane są także w centralnej Polsce, tj. w północnych powiatach woj. wielkopolskiego, a także w woj. kujawsko-pomorskim i w części woj. łódzkiego.

W tych regionach synoptycy IMGW prognozują burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a także porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie może również spaść grad.

Alert przed upałem obowiązuje natomiast na Mazowszu i w południowych powiatach woj. pomorskiego. Według synoptyków, temperatura maksymalna w środę w ciągu dnia wyniesie w tych regionach od 28 st. C do 31 st. C. Z kolei temperatura minimalna w nocy będzie się wahać od 13 st. C na północnym wschodzie i na południu, do 18 st. C w Centrum.

Ponadto, w województwie zachodniopomorskim i lubuskim obowiązuje alert przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Tam prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Wysokość opadu od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru osiągającymi do 80 km/h. Lokalnie również może padać grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.(PAP)

Mały bocian Radzio nie chce być jak jego rodzice