Kim jest syn Elżbiety II, książę Karol? Sylwetka nowego króla Wielkiej Brytanii

2022-09-11 17:32
Książę Karol
Autor: Wikimedia Commons / Dan Marsh

Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii zmarła 8 września. Nowym królem został jej najstarszy syn, książę Karol. Przedstawiamy sylwetkę następcy zmarłej monarchini.

Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Jej następcą został najstarszy syn, książę Karol. Kim jest nowy monarcha i czym zapisał się w historii Wielkiej Brytanii?

Książę Karol - wiek

Książę Karol urodził się 14 listopada 1948 roku w Londynie. Na tron wstępuje więc w wieku 74 lat. Tym samym Karol jest najstarszym obejmującym władzę monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Książę Karol - następca Elżbiety II

Książę Karol został królem, gdyż jest najstarszym dzieckiem zmarłej 8 września królowej Elżbiety II i jej męża, księcia Filipa. Następcą nowego monarchy będzie natomiast jego najstarszy syn, książę William.

Książę Karol - imię

Po przejęciu tronu Karol mógł jako król przyjąć inne imię. Zdecydował się jednak pozostać przy swym pierwszym. Będzie więc rządził jako król Karol III. 

Książę Karol i Camilla

Książę Karol wziął ślub z Camillą Parker Bowles 9 kwietnia 2005 roku. Para poznała się jednak jeszcze w latach młodzieńczych, nim nowy król Wielkiej Brytanii zdążył poślubić Dianę Spencer. Mimo że książę szybko się w niej zakochał, ich związek miał być nieakceptowany przez rodzinę królewską.

Ostatecznie Camilla poślubiła więc Andrew Parker Bowlesa, a Karol poświęcił się relacji z Dianą. Nie oznaczało to jednak, że nie pozostawał w kontakcie z dawną miłością. Co więcej, para romansowała, co pogarszało stan psychiczny małżonki nowego króla.

Gdy Diana i Karol rozwiedli się w 1996 roku, monarsze łatwiej było utrzymywać relację z Camillą. Coraz częściej zaczęli pokazywać się razem, aż ostatecznie ogłosili zaręczyny, do których doszło w 2005 roku. Ukochana księcia była już wtedy od 10 lat rozwiedziona z pierwszym mężem.

Czytaj również: Król Karol III wygłosił pierwsze orędzie do Brytyjczyków. Padły emocjonalne słowa

Książę Karol i Diana Spencer

W latach 70. XX w. Karol spotykał się z lady Sarą Spencer. To właśnie wtedy poznał jej młodszą siostrę, Dianę, która później miała zostać jego małżonką. Para zaręczyła się 6 lutego 1981 roku, jednak wcześniej nie zdążyła zbyt dobrze się poznać - widzieli się bowiem jedynie kilkanaście razy.

Ślub odbył się 29 lipca 1981 roku. Ze związku z Dianą Karol ma dwóch synów - starszego Williama i młodszego Harry'ego

Wiele wskazuje jednak na to, że książę zdecydował się na ślub z przymusu. Wciąż kochał także wspomnianą Camillę, z którą nadal romansował. Małżeństwo bardzo szybko zaczęło przeżywać kryzys, wpływający na pogłębiające się zaburzenia psychiczne Diany. 

Ostatecznie para w 1992 roku ogłosiła separację, a w 1996 roku - rozwód. Rok później, 31 sierpnia 1997 roku księżna Walii zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Karol wraz z synami uczestniczyli w jej pogrzebie, idąc na czele orszaku.

Książę Karol - dzieci i wnuki

Książę Karol ma dwóch synów. Starszym z nich jest książę William, a młodszym - książę Harry. Doczekał się już również piątki wnucząt - George'a, Charlotte oraz Louisa (dzieci Williama) oraz Archiego i Lilibet (dzieci Harry'ego).

Książę Karol - rodzeństwo

Książę Karol ma troje rodzeństwa. To książęta Edward i Andrzej oraz księżniczka Anna.

Książę Karol - The Crown

Książę Karol, jego dorastanie, a później relacje z Camillą i Dianą, zostały oczywiście sportretowane w popularnym serialu The Crown. Jego postać odgrywali kolejno Billy Jenkins, Julian Baring oraz Josh O’Connor.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii
Źródło: Kim jest syn Elżbiety II, książę Karol? Sylwetka nowego króla Wielkiej Brytanii
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze