Kiedy zostaną otwarte restauracje? Rząd zapowiada wielki powrót gastronomii

2021-04-21 20:36
Restauracje zostaną otwarte jeszcze w maju
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Przedsiębiorcy apelują: poszczególne usługi NIE dla niezaszczepionych. Chcą ZMIAN w prawie!

Rząd luzuje obostrzenia. Od 26 kwietnia w niektórych województwach otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział jednak, że wkrótce możemy się spodziewać otwarcia gastronomii. Kiedy i na jakich warunkach?

Spis treści

  1. Kiedy otwarcie gastronomii?
  2. Otwarcie gastronomii jeszcze w maju?
  3. "Czarna lista" województw

Rząd luzuje obostrzenia i zapowiada otwarcie gastronomii. Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach zostanie zniesiona część obostrzeń. Ma to związek z mniejszą liczbą nowych zakażeń w tych rejonach. Otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne czy salony urody. Do nauki hybrydowej wrócą uczniowie klas 1-3.

Kiedy otwarcie gastronomii?

Właściciele lokali gastronomicznych są w tragicznej sytuacji. To głównie ta branża od ponad roku jest zamknięta. Restauracje, puby i bary zostały zamknięte w marcu 2021 roku. Przez chwilę mogły działać m.in. w wakacje. Później mogły pełnić już wydawać wyłącznie jedzenie "na wynos", albo "z dowozem". Doprowadziło to do zamknięcia wielu lokali, które przez obostrzenia wpadły w gigantyczne kłopoty finansowe. Niektórzy restauratorzy mimo zakazów otwierali restauracje, co wiązało się z gigantycznymi karami finansowymi, a czasami konsekwencjami prawnymi.

Czytaj także: Najpierw pub, później basen, muzeum, a teraz... fabryka maseczek. Tak unikają obostrzeń

Otwarcie gastronomii jeszcze w maju?

Podczas konferencji prasowej rząd zapowiedział jeszcze większe luzowanie obostrzeń. Wkrótce, jeśli liczba zakażeń wciąż będzie spadać, możemy liczyć na kolejne "odmrożenia", m.in. otwarcie lokali gastronomicznych czy hoteli. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna konferencja ministra zdrowia. Zostanie na niej przedstawiony szczegółowy plan działania na cały maj.

Czytaj także: Galerie handlowe nadal pozostają zamknięte! Kiedy obostrzenia zostaną zniesione?

- W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony bardziej szczegółowy plan dotyczący różnych branż gospodarki. Będzie to plan na cały maj, który będzie zakładał przywrócenie funkcjonowania branży gastronomicznej, hotelarskiej i innych. Podjęte zostaną też decyzje dotyczące organizacji komunii i wesel - poinformował na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Czarna lista" województw

Luzowanie obostrzeń nie dotyczy jednak całej Polski. Minister zdrowia wymienił pięć województw, w których obowiązują dotychczasowe zasady:

  • śląskie,
  • dolnośląskie,
  • wielkopolskie,
  • opolskie,
  • łódzkie.

Tam wciąż zamknięte pozostają m.in. salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Prawdopodobnie otwarcie branży gastronomicznej czy hotelarskiej także będzie oparte na regionalizacji.

QUIZ. Najważniesze wydarzenia 2020 roku. Niby tak niedawno, a pewnie kilku błędów nie uda ci się uniknąć

Pytanie 1 z 12
Styczeń: Śmierć Koby'ego Bryanta. W jaki sposób zmarł legendarny koszykarz?
Raport z anteny 21.04, godz.10
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze