Kiedy zmiana czasu na letni 2022? Już w marcu przestawimy zegarki!

i

Autor: Pixabay Zmiana czasu z letniego na zimowy

Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 roku? W marcu przestawimy zegarki

2022-03-14 12:04

Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 roku? To nastąpi za dwa tygodnie. Wówczas z godziny 2.00 przestawimy zegarki na godzinę 3.00. Przez to nasz sen tej nocy będzie krótszy o jedną godzinę. Zmiana czasu wpłynie także na długość dnia. Później będzie robiło się ciemno. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Kiedy ostatnia zmiana czasu? Który czas jest podstawowy: zimowy, czy letni?

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. W marcu przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, czyniąc tym nasz sen krótszy w jedną noc, ale zyskujemy długością dnia przez kilka miesięcy. Całkiem odwrotna sytuacja ma miejsce w październiku. Wówczas przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu. W Polsce jak i w całej Unii Europejskie obowiązujące przepisy nakazują nam przestawiać zegarki. Ten przepis miał zostać przekształcony, a zmiana czasu zniwelowana. Prace zostały wstrzymane i jeszcze przez kilka lat będziemy musieli borykać się ze zmianą czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Kontynuowanie tych prac jest ważne, ponieważ zmiany czasu wpływają negatywnie, nie tylko na nasz organizm, a także generuje ogromne koszty firm kolejowych, lotniczych, czy innych związanych z transportem. Korzyści jakie idą za zmianą czasu wiążą się wyłącznie z długością dnia i czerpaniem energii ze słońca, co również jest ważne.

Spis treści

 1. Kiedy zmiana czasu na letni 2022?
 2. Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2022?
 3. Kiedy ostatnia zmiana czasu?
 4. Zmiana czasu: Który czas zostanie?

Kiedy zmiana czasu na letni 2022?

Następna zmiana czasu, czyli z zimowego na letni w 2022 roku nastąpi za ponad dwa tygodnie. Dokładnie z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca. Wówczas przestawimy zegarki o jedna godzinę w przód, czyli z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2022?

Kolejna zmiana czasu, tym razem z letniego na zimowy nastąpi w 2022 roku w ostatni weekend października. Dokładnie 30 października z soboty na niedzielę przestawimy zegarki w tył, czyli z godziny 3.00 na 2.00, co uczyni nas sen dłuższy przez jedną noc, ale stracimy na długości dnia.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

W roku 2021, w październiku miała nastąpić ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy. Jednak Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim utrzymanie zmian czasu do 2026 roku. Poniżej daty zmian czasu, do 25 października 2026 roku.

2022 rok

 • Zmiana na czas letni: 27 marca
 • Zmiana na czas zimowy: 30 października

2023 rok

 • Zmiana na czas letni: 26 marca
 • Zmiana na czas zimowy: 29 października

2024 rok

 • Zmiana na czas letni: 31 marca
 • Zmiana na czas zimowy: 27 października

2025 rok:

 • Zmiana na czas letni: 30 marca
 • Zmiana na czas zimowy: 26 października

2026 rok:

 • Zmiana na czas letni: 29 marca
 • Zmiana na czas zimowy: 25 października

Zmiana czasu: Który czas zostanie?

Wiele osób błędnie uważa, że podstawowym czasem jest czas letni. Podstawowym czasem jest czas zimowy. Czas letni wprowadzany jest przejściowo w celu oszczędności energii.

Ukraińska flaga nad łódzkim lotniskiem
Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE