Kiedy zaczyna się zima 2022? Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej zimy?

2022-12-20 9:09
Kiedy zaczyna się zima 2022? Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej zimy?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Zima to pora roku, którą uwielbiają nie tylko dzieci. Przed nami śnieg i wyjazdy na narty, jak również Boże Narodzenie i oczywiście huczny Sylwester! Zimą powitamy również Nowy Rok 2023. Kiedy jednak zacznie się ta wyczekiwana pora roku? Czy data astronomicznej zimy 2022 różni się od tej kalendarzowej? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Kiedy jest zima kalendarzowa 2022?
  2. Kiedy zaczyna się astronomiczna zima 2022?
  3. Zima meteorologiczna - co to takiego?
  4. Ile dni ma kalendarzowa zima? 

Zbliża się zima! Zarówno ta astronomiczna, jak i kalendarzowa rozpocznie się w grudniu 2022. Pierwszy dzień kalendarzowej zimy oraz pierwszy dzień zimy astronomicznej nie zawsze przypadają jednak w tym samym terminie. Pierwszy dzień zimy 2022 przypada dokładnie w najkrótszy dzień roku. Oczywiście dla naszych przodków data ta była bardzo symboliczna. W starożytnym Rzymie obchodzono w tym okresie Saturnalia, w Persji Noc Yalda czyli narodziny Mitry, bóstwa Słońca. Jul obchodzili Germanie, a Słowianie Święto Godowe.

Kiedy jest zima kalendarzowa 2022?

Początek kalendarzowej zimy 2022 będzie miał miejsce dokładnie 22 grudnia. W tym roku ten dzień wypada w czwartek. Kalendarzowa zima trwa trzy miesiące. Jej zakończenie przypada na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca 2023.

Kiedy zaczyna się astronomiczna zima 2022?

W 2022 roku początek astronomicznej zimy przypada 21 grudnia. Podobnie było w roku 2021. Daty zimy astronomicznej i kalendarzowej są do siebie zbliżone, a nawet w niektórych latach wypadają dokładnie w tym samym czasie.

Zima meteorologiczna - co to takiego?

Meteorologiczne pory roku ustalono na potrzeby meteorologów oraz klimatologów, by mogli oni porównywać statystycznie okresy z różnych lat. Zima meteorologiczna rozpocznie się 1 grudnia 2022.

Ile dni ma kalendarzowa zima? 

Kalendarzowa zima trwa 88–89 dni.

QUIZ. Synonimy. Do podanego słowa dopasuj wyraz bliskoznaczny. Masz 50 proc. szans na właściwą odpowiedź

Pytanie 1 z 15
Synonim dla słowa areopag to:
Władysław Kosiniak-Kamysz ostro: Rząd jest w ruinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze