Hotelarze liczą, że ruch turystyczny ruszy pełną parą w czerwcu

i

Autor: Pixabay.com Hotelarze liczą, że ruch turystyczny ruszy pełną parą w czerwcu

Padła data OTWARCIA HOTELI i obiektów noclegowych. Jakie będą wytyczne i obostrzenia?

2021-04-15 10:27

Kiedy otwarcie hoteli? Odpowiedzi na to pytanie oczekują nie tylko turyści, ale też pracownicy branży hotelarskiej, która zmaga się z ogromnym kryzysem. Zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych zostało przedłużone do 3 maja. Kiedy więc będziemy mogli skorzystać z noclegów w hotelach? Przedstawiciele branży zaproponowali konkretny termin.

Hotele zamknięte w majówkę. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych zostało przedłużone do 3 maja.

"Bardzo liczyliśmy na to, że rząd wysłucha naszych argumentów i jednak na majówkę poluzuje obostrzenia dotyczące hoteli. Hotelarze są rozgoryczeni, ponieważ rząd zafundował im już drugi długi majowy weekend bez gości" - powiedział Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. 

Jak dodał, to nie jest fair wobec tysięcy osób, które wciąż jeszcze mają zatrudnienie w branży, zwłaszcza że pomoc oferowana przez rząd znacznie odbiega od potrzeb przedsiębiorców. "Nie dość, że jest spóźniona, to mocno niewystarczająca" - wskazał.

Według IGHP, opóźnienia w wypłatach są ogromne. Bardzo wiele firm nie dostało jeszcze wsparcia z tarczy branżowej – zwolnienia z ZUS, postojowego lub dofinansowania wynagrodzeń za luty. Z kolei najwcześniej dopiero po majówce ukaże się rozporządzenie dotyczące pomocy za marzec i kwiecień.

W ocenie eksperta lockdown branży hotelarskiej nie jest w porządku również wobec Polaków, którzy zmęczeni ponad rokiem przebywania w izolacji i wycieńczeni po chorobie pragną choć kilku dni odpoczynku i regeneracji zdrowia.

"Ograniczanie mobilności społeczeństwa kosztem branży hotelarskiej jest wątpliwą metodą. Zamknięcie hoteli w kraju nie przeszkodzi osobom, które chcą wyjechać z domu na majówkę – tylko zamiast wypoczywać w Polsce, wybiorą inne kraje, bardziej przyjazne turystom" - wskazał.

Kiedy otwarcie hoteli? 

Branża liczy, że otwarcie hoteli nastąpi 4 maja, czyli tuż po majówce. IGHP chce, aby w tym terminie nastąpiło otwarcie hoteli w reżimie sanitarnym, ale w pełnym obszarze działania, łącznie z gastronomią i spotkaniami w hotelach.

Mączyński podkreślił, że hotele i restauracje hotelowe są w pełni przygotowane, by bezpiecznie świadczyć usługi w reżimie sanitarnym. "Ponad 17 tys. kontroli przeprowadzonych przez policję i sanepid w hotelach od początku tego roku, i tylko kilka pouczeń, najlepiej świadczy o świetnym przygotowaniu hoteli do bezpiecznego przyjmowania gości" - zaznaczył.

Jak powiedział, hotelarze liczą, że ruch turystyczny ruszy pełną parą w czerwcu. 

Sonda
Czy rząd powinien zdecydować się na odmrożenie branży hotelarskiej od 4 maja?
ESKA XD #020 - FAME MMA, taniec na rurze i sztuczne słońce