Przemyśl: Spisobus będzie na Rynku. To ostatnia szansa na spisanie się

i

Autor: Steve Buissinne

Koniec Spisu Powszechnego 2021: 5 tysięcy złotych kary za nie spisanie sie

2021-09-30 7:45

Spis powszechny 2021 wkrótce się kończy. Osoby, które jeszcze nie wykonały spisu są narażeni na karę i to niemałą! Musimy pamiętać o tym, że jest to nasz obowiązek, a odmowa podania wymaganych danych za każdym razem będzie wiązać się z karą grzywny. Co nam grozi za niedokonanie spisu powszechnego? Do kiedy mamy czas?

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa od kilku miesięcy i zbliża się jego koniec. Tylko do 30 września każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego. - Jest to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim wyraz naszej postawy obywatelskiej, ponieważ wyniki spisu będą miały ogromy wpływ na przyszłość naszego kraju – czytamy na stronie spisu powszechnego. Pamiętajmy, że nie musimy czekać, ani nigdzie iść, aby wypełnić formularz. Możemy to zrobić na stronie spis.gov.pl, albo dzwoniąc pod numer telefonu 22 279 99 99. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, bo może się to źle zakończyć. Szczególnie dla naszego budżetu. Do osób, które jeszcze się nie spisały, będą dzwonić rachmistrzowie. Jeżeli im odmówimy (a nie wiemy, kiedy zadzwoni telefon) możemy zostać ukarani wysoką karą!

Spis treści

  1. Spis powszechny 2021: Jakie kary grożą za nie spisanie się?
  2. Spis powszechny 2021: Dane są chronione

Spis powszechny 2021: Jakie kary grożą za nie spisanie się?

Z osobami, które nie zdecydowały się skorzystać z możliwości samospisu przez Internet lub telefon, będzie kontaktował się rachmistrz spisowy. Nie można odmówić mu udzielenia informacji, ponieważ każde takie zdarzenie odnotowywane jest jako odmowa udziału w spisie powszechnym i może skutkować karą grzywny.

- Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej. […] Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane – czytamy na stronie spisu powszechnego.

Spis powszechny 2021: Dane są chronione

Ci, którzy obawiają się o to, że ich dane zostaną upublicznione, albo przetwarzane w nieodpowiedni sposób mogą odetchnąć. Dane chroni tajemnica statystyczna. Oznacza to, że  uzyskane podczas spisu informacje mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, ze­stawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Zebrane dane są anonimi­zowane i w takiej postaci są dalej przetwarzane.

Ceny mieszkań galopują. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Sonda
W jaki sposób poddasz się Spisowi Powszechnemu?