Kalendarz pyleń na wiosnę: Sprawdź co i kiedy pyli alergików!

i

Autor: Pixabay.com

Kalendarz pyleń na wiosnę: Sprawdź, co i kiedy pyli alergików!

2022-03-04 10:01

Kalendarz alergika to nic innego jak pomoc uczulonym na alergeny wziewne, czyli pyłki traw i drzew, w unikaniu białek i innych substancji uczulających (alergenów). Co i kiedy pyli alergików? Podpowiadamy jak wygląda kalendarz pyleń na wiosnę!

Spis treści

 1. Kalendarz pylenia - co to takiego? 
 2. Kalendarz pyleń na wiosnę: Sprawdź co i kiedy pyli alergików!
 3. Co pyli w marcu?
 4. Co pyli w kwietniu?

Kalendarz pylenia - co to takiego? 

Kalendarz pylenia pozwali Ci sprawdzić, jakie stężenie alergenów występuje w różnych miesiącach roku w wybranych regionach Polski, dzięki czemu będziesz w stanie odpowiednio się przygotować do sezonu. Mapa pylenia umożliwia sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia określonych gatunków roślin w poszczególnych regionach Polski. To zaś pozwala na lepszą kontrolę objawów choroby. Kalendarz pylenia i alergia wziewna – sprawdź, co i kiedy pyli w ciągu roku.

Kalendarze pylenia roślin powstają w oparciu o pomiary stężenia pyłku roślin przeprowadzone w uprzednich latach. Sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich, dlatego warto śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików. 

Kalendarz pyleń na wiosnę: Sprawdź co i kiedy pyli alergików!

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie co teraz pyli, najlepiej zajrzeć do kalendarza pylenia roślin. Tam sprawdzimy między innymi:

 • Kiedy pyli brzoza – pyłki brzozy zaczynają pojawiać się w powietrzu przeważnie pod koniec marca, ale najwyższe stężenia najczęściej odnotowuje się w kwietniu, szczególnie w drugiej połowie. Długość pylenia brzozy zależy w dużej mierze od pogody. Może trwać od 3 do 5 tygodni.
 • Kiedy pyli leszczyna – pyłek leszczyny pojawia się w powietrzu jako pierwszy. Zazwyczaj w lutym, ale w cieplejszych regionach kraju odnotowuje się jego obecność mniej więcej od połowy stycznia. Leszczyna pyli do końca marca.
 • Kiedy pyli olcha (olsza) – najbardziej intensywnie olsza pyli w marcu, ale pylenie rozpoczyna się w lutym i trwa mniej więcej do połowy kwietnia.
 • Kiedy pyli topola – topola pyli od połowy marca do połowy maja.
 • Kiedy pyli dąb – dąb pylenie rozpoczyna w połowie kwietnia, apogeum notuje na przełomie kwietnia i maja, a pyłki powinny zniknąć z powietrza z końcem maja.
 • Kiedy pyli wierzba – pyłki wierzby odnotowuje się w powietrzu od marca do połowy maja.
 • Kiedy pyli jesion – drzewo to rozpoczyna pylenie w marcu, ale największe stężenie pyłków odnotowuje się w kwietniu.

Co pyli w marcu?

Jak podaje portal medistore.pl, wraz z nadejściem wiosny w powietrzu zaczynają unosić się liczne alergeny. W marcu pylić będą głównie: leszczyna, olsza (szczytowa faza pylenia), topola. To, jak silne stężenie pyłków będzie się znajdowało w powietrzu zależeć będzie w dużym stopniu od regionu Polski i warunków pogodowych.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas, gdy na zewnątrz robi się zdecydowanie cieplej. Coraz więcej otaczających roślin zaczyna kwitnąć. Największe problemy mogą zaobserwować u siebie przede wszystkim osoby uczulone na brzozę (właśnie kwietniu jej pylenie jest najbardziej intensywne), której pyłek jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i spojówek w tym okresie, a także na początku miesiąca pyłki leszczyny, olszy, topoli. Zaczynają się też pojawiać pyłki dębu. Ich aktualne stężenie i związane z nim dolegliwości zależą od regionu kraju.

W 2022 roku szczegółowe komunikaty pyłkowe dla 9 regionów Polski opracowywane przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych dostępne będą w:

serwisach: www.claritine.pl, www.momesternasal.pl, www.zyrtec.plaplikacjach: APSIK i MomesterNasal

None