Stan wyjątkowy w Polsce. Do kiedy potrwa?

i

Autor: gov.pl

Jest wniosek Rady Ministrów o przedłużenie stanu wyjątkowego. Do kiedy potrwa?

2021-09-28 9:13

2 września prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Polsce. Nie dotknął on całego kraju, lecz poszczególnych miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim. Co do zasady, stan wyjątkowy obowiązuje przez 30 dni. Wszystko jednak wskazuje na to, że zostanie on przedłużony.

- Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - powiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller w trakcie wtorkowej konferencji prasowej.

Dodał, że wniosek jeszcze we wtorek ma zostać przekazany do prezydenta. Ostateczna decyzja głowy państwa o przedłużeniu stanu wyjątkowego zapadnie w tym tygodniu. 

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaznaczył także w poniedziałek w TVP Info, że sytuacja na naszej granicy z Białorusią nadal jest bardzo napięta. Dodał, że nadal dochodzi do "szeregu prowokacji ze strony białoruskich służb"; trwa także napór imigrantów na granicę.

- Musimy podejmować działania skuteczne. W tej chwili rezygnacja ze stanu wyjątkowego byłaby bardzo niebezpiecznym, złym sygnałem dla reżimu Łukaszenki, że być może Polska się cofa. My musimy twardo bronić naszej granicy, musimy twardo bronić jej integralności. Nie możemy dopuścić do tego, żeby reżim Łukaszenki osiągnął swoje cele polityczne, a ten cel polityczny to destabilizacja sytuacji w naszym kraju, destabilizacja sytuacji UE, stworzenie nowego kanału przerzutu ogromnej rzeszy nielegalnych imigrantów z całego świata przez terytorium Polski. Do tego nie możemy dopuścić - mówił Kamiński.

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

Zgodnie z konstytucją, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Aktualny stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

Raport z Anteny 27.09