inflacja, rachunki

i

Autor: pexels Inflacja w Polsce: kwiecień 2022. Najwyższy wskaźnik od 24 lat

Inflacja nadal się rozpędza. GUS podał najnowsze dane. Tak źle nie było od 1998 roku!

2022-05-13 11:13

Inflacja w Polsce: kwiecień 2022. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane. Jest gorzej niż zakładano. Według GUS mamy najwyższą inflację od 1998 roku, czyli od 24 lat. Co najbardziej zdrożało? Ile wynosi inflacja w kwietniu 2022 roku? Czytajcie w naszym materiale.

Inflacja w Polsce: kwiecień 2022. Najwyższy wskaźnik od 24 lat

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż początkowo zakładano. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w kwietniu ceny rdr wzrosły o 12,3 proc., a mdm wzrosły o 2,0 proc.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów wzrosły o 13,1 proc rdr, usług 10,1 rdr. Rosną także ceny mieszkania - o 17,0 proc., żywności - o 13,2 proc., transportu - o 21,1 proc., restaurtacji i hoteli - o 14,1 proc., rekreacji i kultury - o 9,3 proc.

Eksperci alarmują: to nie koniec!

Jak podają eksperci, to niestety nie koniec wzrostów. Szczyt inflacji jeszcze przed nami.

Obecnie, co widać w danych wstępnych, kluczowym czynnikiem dla wzrostu inflacji, są ceny żywności, w drugiej kolejności na wskaźnik wpływają ceny energii, czyli gazu, ogrzewania oraz elektryczności, a trzeci element to wzrost inflacji bazowej – powiedział Kamil Pastor.

Według prognoz banku PKO BP, wkrótce inflacja osiągnie swój szczyt w tym roku.

Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom ok. 13 proc. Powodem, dla którego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, są ceny paliw. Chodzi o to, że wkrótce zacznie wygasać efekt wysokiej zeszłorocznej bazy na cenach paliw, który podbija inflację. I nawet jeśli ceny paliw utrzymają się na wysokim, obecnym poziomie lub nieco wzrosną, to ze względu na coraz niższe dynamiki roczne, inflacja będzie się obniżać – powiedział ekonomista banku PKO BP.

Czy zdalna edukacja zostanie po pandemii?

Ceny rosną jak szalone. A co z pensjami?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak wynegocjować podwyżkę!

Listen to "Jak wynegocjować podwyżkę? 4 proste kroki" on Spreaker.