Hubertus 2021 - co to za święto? Kiedy je obchodzimy?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Hubertus 2021 - co to za święto? Kiedy je obchodzimy?

2021-11-02 12:49

Hubertus, czyli dzień świętego Huberta obchodzimy każdego roku w listopadzie. Kiedy jest świętego Huberta? Jak obchodzimy święto myśliwych, leśników i jeźdźców? Jak wyglądają jego obchody? Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka ciekawostek o tym wyjątkowym dniu. Nie zapomnijcie, że to również imieniny Huberta!

Hubertus 2021 - co to za święto? Kiedy je obchodzimy? W kościele katolickim wspomnienie świętego Huberta, patrona myśliwych przypada 3 listopada. Potoczna nazwa tego dnia to Hubertus. Tradycyjnie w listopadzie jeźdźcy, myśliwi i leśnicy mieli zwyczaj hucznego świętowania. Odbywały się wtedy imprezy wśród, których prym wiodła gonitwa za lisem. Organizowane tego dnia polowania poprzedzają do dziś często msze święte.

Obecnie tego typu zabawy wśród jeźdźców organizowane są ciągle w stajniach, a lisem jest jeden z uczestników, zazwyczaj zeszłoroczny zwycięzca gonitwy. Tego dnia wybiera się również Króla strzelców wśród myśliwych. Wspólne siedzenie przy ognisku, śpiew i jedzenie bigosu, to również elementy tradycji.

Hubertus - skąd pochodzi nazwa?

Nazwa święta pochodzi od imienia świętego Huberta. był on patronem myśliwych i jeźdźców. Uroczystości organizowane były przez jeźdźców na zakończenie sezonu, natomiast przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego.

Sanah na żywo powala na kolana! Tak wyglądają koncert Kolońska i Szlugi Tour!

Quiz. Tak to było w PRL – nasze najlepsze komedie

Pytanie 1 z 15
Serial „Alternatywy 4” miał swojego Dyzmę. Był nim:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE