Historia Polski jako nowy przedmiot! Od kiedy? Dla których klas? Czego będziemy się na niej uczyć?

i

Autor: canva Historia Polski jako nowy przedmiot! Od kiedy? Dla których klas? Czego będziemy się na niej uczyć?

Historia Polski jako nowy przedmiot! Od kiedy? Dla których klas? Czego będziemy się na niej uczyć?

2021-05-21 11:16

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski zapowiedział, że od przyszłego roku szkolnego w szkołach średnich prawdopodobnie pojawi się dodatkowy przedmiot: Historia Polski XX i XXI w. Już od 1 września 2022 r. obok dotychczasowej historii, uczniowie będą przychodzić na nowe lekcje. Które klasy będą się uczyć Historii Polski XXI? Czego będą się uczyć na tych lekcjach? Sprawdźcie poniżej.

Historia Polski XX i XXI wieku. Na pomysł wprowadzenia takiego przedmiotu wpadł już Jarosław Kaczyński podczas przedstawiania programu Polskiego Ładu. Teraz, potwierdził go wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta". Historia Polski XX i XXI miałaby funkcjonować wyłącznie w szkołach średnich jako odrębny przedmiot szkolny obok pozostałych. A co ze szkołami podstawowymi? Czy tam też jest plan wprowadzenia Historii Polski XX i XXI w.? Jak na razie, Ministerstwo Edukacji nie rozważa takiego rozwiązania. Na lekcje Historii Polski XX i XXI w. przychodziliby tylko uczniowie ze szkół średnich. 

- Chcemy po prostu skupić się w ramach odrębnego przedmiotu; najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje - powiedział Rzymkowski. - Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani.

Historia Polski XX i XXI w. Czego będą na niej uczyć? Od kiedy?

Tomasz Rzymkowski zapowiedział, że nowy przedmiot - historia Polski XX i XXI wieku - pojawi się w szkołach ponadpodstawowych prawdopodobnie od 1 września 2022 roku. Co pojawi się w programie tego przedmiotu? Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński podczas przedstawiania Polskiego Ładu zapowiedział, że w szkołach średnich ma być wprowadzana nauka historii dwoma nurtami, tzn. historia powszechną i historia Polski.

- Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone dwie, trzy, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć – precyzował, podkreślając, że "będzie to ogromna zmiana". Zapowiedział też wprowadzenie programów, które "pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie i w skali ogólnopolskiej".

Na tego typu lekcjach będzie można na pewno spodziewać się dużego nacisku na zagadnienia, których nauczyciele nie są w stanie przedstawić na lekcjach historii powszechnej z powodu braku czasu. 

- Często historia kończy się na 1 września 1939 r., nawet często nie dochodzą do 17 września - zaznaczył wiceminister edukacji i nauki Rzymkowski.

Jak stwierdził minister Przemysław Czarnek w rozmowie z Radio Wrocław, na nowych lekcjach historii młodzi ludzie mają się zatem uczyć o „wszystkich wydarzeniach, które mają niezwykłe znaczenie dla losów państwa polskiego”, w tym katastrofie smoleńskiej, ale też o Polsce w Unii Europejskiej.

- Traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny, bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym, który nie przestrzega własnych ram prawnym. I to widzimy dokładnie - stwierdził. 

Raport z Anteny 20.05